Výroba domácích rostlinných nápojů je jednoduchá a nenáročná, a to jak na samotný technologický proces, tak i na pomůcky, i když čím kvalitnější mixér máte k dispozici, tím lépe. Mně osobně k výrobě rostlinných mlék přivedla alergie na bílkovinu kravského mléka, kterou trpěla nejmladší dcerka. Minulý čas je napsán správně, alergie po dvou letech bezmléčného stravování vymizela. Co však v naší domácnosti zůstalo, jsou rostlinné nápoje.
Pro dcerku jsem připravovala hlavně mléko rýžové, neboť je nejméně alergenní, ale postupně jsem zkoušela zařadit i nápoje z dalších surovin. Některé se u nás natolik „zabydlely“, že je děláme doteď. A právě o jejich praktickou přípravu a následné využití, v některých případech i včetně receptů, ve kterých se mi osvědčilo daná mléka použít, se s vámi podělím. Dnes začneme mléky ořechovými.
Kokosové mléko
Kokosové mléko můžeme připravovat jako jeden z mála rostlinných nápojů ihned, resp. po chvíli namočení kokosu do horké či studené vody. Po vyzkoušení doporučuji nechat strouhaný kokos přeci jen pár hodin máčet za studena. Ne, že bych poznala rozdíl ve výsledné chuti, ale lépe se mi namáčený kokos mixoval.
S čím si můžete „pohrát“, je poměr vody a strouhaného kokosu. Čím méně vody, tím je výsledná chuť plnější, kokosovější. Pokud chci použít kokosové mléko na pečení, postačí základní poměr 1 : 3, jestli např. na zjemnění pokrmů namísto smetany či na běžné pití, používám jeden díl strouhaného kokosu a dva díly vody. Ani tak samozřejmě nedosáhnete smetanové konzistence a chuti, jako je tomu u kupovaných výrobků, ale aspoň se jí přiblížíte.
Jako bonus získáte kokosový tuk, který se vám při mixování oddělí na dně a po stranách mixéru. Bohužel ho není mnoho, ale je výtečný. Doporučuji si ho vychutnat čerstvý, v této podobě, např. namazaný na sušenku či sladký chlebíček. Anebo samozřejmě i do teplé kuchyně, což mi ale přijde škoda.
V podstatně větším množství zůstane po rozmixování a přecezení (někdo používá čajové sítko, jiní velmi hustý cedník či tkaninu, mně osobně se nejvíce osvědčila dětská plenka) vylouhovaná kokosová drť. Určitě ji doporučuji nevyhazovat, je to škoda. Pořád v sobě obsahuje řadu výživných látek. Použít ji můžete např. k přípravě kaší, nepečených dezertů, do těst na muffiny, perníky aj. Jestliže ji nevyužijete ihned, je možné usušit a použít namísto mouky.
Tip na recept: Superkokosový perník s kandovaným ovocem - bez lepku a mléka
Kokosové mléko je skvělé např. v kombinaci s kari, čehož často využívá indická kuchyně. Já vám mohu doporučit skvělé jídlo, které si doma připravíte do 20 minut.
Tip na recept: Kuřecí prsa na kari s kokosovým mlékem
Mandlové mléko
Mandlové mléko je vynikající, a jestli jste ho ještě neochutnali, určitě to udělejte. K domácí přípravě můžete použít jak mandle nahrubo nastrouhané, tak i celé. Rozdíl je potom samozřejmě v době máčení, příp. nároku na výkonnost mixéru. Já používám mandle celé, neloupané, máčím 24 hodin, jednou až dvakrát měním vodu. Poté mixuji v čerstvé studené vodě v poměru 1 : 3 a cedím přes plínku. Výsledný nápoj můžete ochutit, ale já to nedělám u žádného ořechového mléka, naopak si ráda vychutnávám přírodní, nahořklou chuť po mandlích. Jedna z možností, jak zvýraznit chuť, je mandle před mixováním opražit, ale osobně ještě nemám vyzkoušené.
Mandlové mléko má kromě skvělé chuti i zajímavé nutriční složení. Obsahuje řadu minerálních látek v čele s vápníkem a hořčíkem, draslík, fosfor, selen, mangan, vitaminy skup. B, vitamin E, tuky. Jeho pravidelný příjem napomáhá nastolení acidobazické rovnováhy v našem, často překyseleném, těle. Mandle také působí proti stresu, únavě, dodávají nám energii, jsou bohatým zdrojem bílkovin.
Kde všude lze mandlový nápoj použít? Snad ve všech sladkých receptech, kynutých i nekynutých, kde mandlovým mlékem nahradíme mléko kravské. Skvělý je např. pudink z mandlového mléka, palačinky, ale i sladké nákypy. Pakliže použijeme menší množství vody, vznikne hustší mléko neboli smetana, kterou lze použít ke zjemnění polévek a omáček.
Můj oblíbený recept je hlívová omáčka s mandlovou smetanou.
Mandlové mléko je také skvělé na výrobu různých druhů smoothie, mixovaných ovocných, zeleninových či míchaných nápojů. Jako příklad mohu uvést banánovo-ananasové smoothie z mandlového mléka.
Stejně jako kokosovou, tak i mandlovou drť je dle mého názoru škoda vyhazovat. Využití je podobné – lze ji přidat do muffinů, bábovek, perníků, připravit z ní drobenku na koláč aj. Víte-li, že zbylou drť nevyužijete ihned, je možné ji usušit. Kdo nemá sušičku, nevadí, dobře poslouží i trouba zapnutá na co nejnižší stupeň.
Lískooříškové mléko
Do třetice všeho dobrého - lískooříškové mléko. Připravuji ho shodně jako mléko mandlové – máčím ideálně 24 hodin, příp. pouze přes noc, pokud spěchám. Opět mixuji v čerstvé vodě v poměru jeden díl oříšků, tři díly vody a cedím přes plenku.
Lískooříškové mléko je vynikající vychlazené, jen tak na pití či do kávy, která díky němu získá netradiční aroma a chuť. Velké využití má opět při přípravě všech možných druhů dezertů a moučníků.
Lískooříškovou drť, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě mléka, použijeme ve sladké kuchyni, obdobně jako mandlovou. Ale nejen tam, můžeme si z ní připravit i výbornou pomazánku.
Závěr: Ořechová mléka patří mezi konzumenty rostlinných nápojů k nejoblíbenějším. Mají příjemnou vůni a chuť po výchozí surovině. Zároveň bohužel patří díky vysoké ceně výchozích surovin na trhu k nejdražším. Pominu-li mléko kokosové, není nejlevnější ani domácí výroba. Pakliže používám zmiňovaný poměr 1 : 3, připravím ze 100 g mandlí či lískových oříšků zhruba 500 ml mléka, čímž se dostávám pomalu na stejnou cenu, za jakou se prodávají na trhu. Ale mám dobrý pocit, že i když neušetřím finance, tak alespoň životní prostředí.
A co vy a ořechové nápoje? Používáte, vyrábíte?