Jak se stravovat při ekzémech? Na tom se neshodou ani odborníci. Jedni úpravu stravy doporučují, jiní ji považují za zbytečnou. Zkušenosti z praxe však ukazují, že dieta může pomoci. Jenže diet, které mohou být pro atopika užitečné, je více. Záleží na tom, v jaké fázi léčby se pacient nachází.
Dieta jako diagnostický nástroj
Pokud se ekzém objeví u dítěte v kojeneckém nebo batolecím věku, využívá se speciální krátkodobá vylučovací diagnostická dieta. Jejím cílem je zjistit, jestli rozvoj ekzému u dítěte je nebo není způsoben nějakou potravinou – ať už v podobě příkrmu, nebo alergenu proniklého do mateřského mléka.
Tato testovací dieta je první a nejdůležitější krok, který byste měli se svým dítětem podstoupit. Pomocí ní máte šanci odhalit hlavní příčinu zhoršování ekzému. Pravděpodobnost, že touto hlavní příčinou bude nějaký potravinový alergen, je totiž u takto malých dětí velmi vysoká.
Podrobnější informace najdete v článku Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta.
Dieta s vyloučením prokázaného alergenu
Jestliže se testovací dietou prokáže, že provokatérem ekzému je jeden nebo více potravinových alergenů, nastupuje regulérní dieta.
Z jídelníčku atopika se prokázané alergeny zcela vyřadí. Podrobné rady k nejběžnějším dietám pro potravinové alergiky najdete v těchto článcích:
- bezmléčná dieta u kojenců
- bezmléčná dieta u větších dětí a dospělých
- bezvaječná dieta
- bezlepková dieta
Pokud po této úpravě stravy atopický ekzém zcela vymizí a nevrací se, není nutné dietu rozšiřovat na další potraviny. Jedinou výjimkou je sója, které by se měli vyhýbat malí potravinoví alergici, i když na ni nemají prokázánu alergii.
Hypoalergenní nízkohistaminová dieta jako možná prevence potíží
V případě, že se pomocí testovací diety ani alergologického vyšetření nepodaří určit žádné alergeny zodpovědné za zhoršování ekzému, je možné vyzkoušet tuto preventivní hypoalergenní a nízkohistaminovou dietu.
Tato dieta je zaměřena na částečné či úplné omezení příjmu určitých druhů potravin, které patří mezi nejčastější provokatéry ekzému. Jde o potraviny, které buď patří mezi nejčastější alergeny, nebo způsobují zvyšování hladiny histaminu v těle člověka.
Přehled těchto potravin se nachází v článku Atopický ekzém a strava: Co byste měli vědět.
Tento druh diety je možné využívat dlouhodobě, dokud se ekzém nepodaří dostat pod kontrolu nebo sám nezačne ustupovat. Jako u všech omezujících diet platí, že je potřeba dbát na dostatečný přísun všech živin. Například při vyloučení mléka a vajec najít jiné zdroje bílkovin v podobě luštěnin a masa.
Pokud se po nasazení této diety začne ekzém hojit, lze to považovat za nápovědu, že je váš ekzém skutečně provokován nějakou potravinou. Zkuste proto podstoupit neustále zmiňovanou testovací dietu. Když ji provedete dobře, může to přinést výrazné zjednodušení vašeho jídelníčku, protože nebudete muset vypouštět velké množství potravin.
Zbavit se ekzému zdravou stravou?
Určitě čas od času narazíte na zprávy o tom, jak se nějaký ekzematik zcela vyléčil tím, že se zdravě stravoval. Není pochyb o tom, že kvalitní vyvážená strava bohatá na vitaminy, minerály a další užitečné živiny má pozitivní vliv na zdraví člověka, tedy i na jeho imunitu a stav pokožky.
Jenže atopie (sklon k alergickým onemocněním) je tak „hluboko zakořeněna“ v genech atopika, že zatím není možné se jí zcela zbavit. Pomocí odpovídajících dietních, kosmetických, psychologických a dalších pomocných opatření je však možné zajistit, aby se nové projevy atopického ekzému během života objevovaly co nejméně.
Zkoušeli jste nějaké diety s cílem ovlivnit atopický ekzém? Zaznamenali jste nějaké úspěchy?