Začínáte s bezmléčnou dietou a tápete, čím nahradit klasické máslo? Potřebovali byste poradit, jaký rostlinný tuk je vhodný na pečení a který je chutný jen tak namazaný na pečivu? Na co si dávat pozor? Rádi vás provedeme nabídkou trhu.
Častý jev – rostlinné tuky obsahují mléko
Ne všechny výrobky nesoucí název „rostlinné“ skutečně neobsahují žádnou látku živočišného původu. Logiku v tom nehledejte, marketing vítězí. Počítá se s tím, že pokud zákazník váhá, zda upřednostnit zdravější (někdy by se hodily bohužel uvozovky) variantu – rostlinný tuk namísto živočišného, bude „máslové aroma a chuť“ tím správným lákadlem. Smyslové buňky možná zaplesají, ale trávicí ústrojí, jste-li alergik či trpíte-li intolerancí na některou složku mléka (laktózu či bílkoviny), vás rozhodně nepochválí. A protože mléčnou složku - máslo, syrovátku či jogurt obsahuje většina běžných margarínů a všechny směsné tuky – př. Zlatá Haná, Rama Creme Bonjour určené jak na mazání, tak i na pečení (Hera, Stella máslová), nezbývá, než důkladně studovat etikety, příp. „sáhnout“ po doporučených a osvědčených výrobcích, korespondujících s dietním omezením.
Zajímavost: Zatímco margarín může na základě platné legislativy obsahovat max. tři procenta mléčného tuku, tak směsné tuky kombinující máslovou chuť a snadnou roztíratelnost až 15 %.
Tuky vyhovující bezmléčné dietě - rozdílné složení, cena, dostupnost
Některé bezmléčné tuky jsou vhodné pouze pro studenou či naopak teplou kuchyni, jiné mají univerzální použití. Zakoupit je můžeme jak v běžných supermarketech, tak i speciálních kamenných prodejnách zdravé výživy či e-shopech. Cena některých je obdobná jako u klasického másla (30 – 40 Kč / 250 g), jindy se více či méně odlišuje – a to směrem nahoru i dolů. Záleží na kvalitě daného bezmléčného tuku, resp. jeho složení.
1. Běžně dostupné margaríny a tuky
Z běžně dostupných margarínů vhodných na mazání či přípravu pomazánek vyhovují bezmléčné dietě např. Perla plus vitaminy, Perla tip, Flora light či Alfa vital. Na pečení lze použít Stellu extra či margarín Tesco – Value, na smažení jsou pak vhodné 100% tuky Omega, Ceres soft, Iva či Lira.
2. Tuky „pro alergiky“
Mezi alergiky na mléko a lidmi trpícími intolerancí jeho složek patří k oblíbeným tukům Provamel soya, Alsan – S, Alsan bio či Vive bio slunečnicová. Jedná se o kvalitnější tuky vyráběné v BIO kvalitě, které jsou k dostání nejčastěji v prodejnách se zdravou výživou. Cena se pohybuje v rozmezí 45 – 50 Kč / 250 g. Často jsou vhodné jak pro studenou, tak i teplou kuchyni.
3. Ghí (přepuštěné máslo)
Pokud je ghí správně vyrobené (tzv. přečištěné), jedná se o čistý tuk, a tudíž lze přepuštěné máslo teoreticky doporučit k používání i při bezmléčné dietě. Budete-li zkoušet použít ghí poprvé, postupujte však raději opatrně, neboť někteří alergici ho „nesnesou“. Vadí jim stopy bílkovin, které v něm mohou zůstat při nedokonalé filtraci. Ghí si můžete buď zakoupit hotové (počítejte s cenou cca od 120 Kč za 200 ml a více), nebo si ho vyrobit sami doma, jako to dělali naši předkové.
4. Ostatní rostlinné tuky a oleje
Další z možných alternativ, jak nahradit klasické máslo, je použití tuků určených primárně pro vegetariány, resp. vegany – např. margaríny značky Landkrone (slunečnicový, olivový), Rapunzel - Prima Omega 3, Prima Olive, ořechových másel (arašídové, mandlové, z kešu a lískových ořechů), olejů lisovaných za studena – kokosový, lněný, sezamový atd.
Čím nahrazujete máslo vy? Co se vám osvědčilo? Podělte se s námi o vaše začátky a zkušenosti.