Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy nejsou tím alergenem, který lidem způsobuje potíže. Přesto se spousta lidí domnívá, že plemena, která nemají srst nebo nelínají, jsou při alergii na zvířata bezpečným řešením. Tento omyl vám však může přinést mnoho let trápení. Jak přežít se zvířetem, na které máte alergii?
Alergeny se v srsti pouze roznášejí
Bílkoviny, na které je alergik přecitlivělý, se u psů a koček nacházejí zejména ve slinách, potu, lupech a moči. Tyto různé výměšky se na chlupy snadno přilepí. Proto má alergik největší potíže po mazlení se zvířetem a může mít pocit, že problémem jsou chlupy.
Problémy ovšem nenastávají jen při přímém kontaktu s domácím mazlíčkem. Po uschnutí se totiž alergeny z chlupů uvolňují do ovzduší, kde se díky své lehkosti mohou i několik hodin pohybovat. Tyto alergeny také snadno ulpívají na různých předmětech v místnosti a zůstávají zde i měsíce poté, co zde zvíře naposledy bylo.
Alergeny se dokonce mohou dostat i do míst, kde zvíře nikdy nebylo. Člověk, který se s ním mazlil, je totiž roznáší na svém oblečení. Z těchto důvodů je alergie na zvířata velmi zrádná a alergik je neustále v ohrožení, i když žádné zvíře není v dohledu.
Náš tip: Více o zákeřnosti těchto alergenů najdete v článku Tajemství zvířecích alergenů.
Jak bojovat s alergeny, když už zvíře máte doma
Jestli vám připadá, že odstranění pejska nebo kočičky z domu pro vás bude hračka, udělejte to. Patříte ale spíše k menšině. Většina lidí nemá zvířátko komu svěřit nebo je to pro ni z citových důvodů nepředstavitelné.
Jak tedy alergické projevy eliminovat? Můžete vyzkoušet léky proti alergii. Jenže zvíře se může dožít deseti nebo patnácti let a ne každý je ochoten být celou tuto dobu závislý na prášcích.
Málokdo se také dokáže vyhýbat veškerému fyzickému kontaktu se zvířetem, zvláště když domácí mazlíček žadoní o pomazlení. Je tedy rozumnější zaměřit se na snížení množství alergenů:
Odstraňujte alergeny roznesené po bytě
Zvířecí alergeny jsou zpravidla lehké a snadno se v domácnosti víří a šíří. Řešení spočívá zejména v čištění vzduchu, ale i důkladném úklidu.
S rozvířenými zvířecími alergeny si dobře poradí čističky vzduchu s účinnou filtrací.
Náš tip: Čističek vzduchu je na trhu mnoho. S výběrem vám poradí náš nákupní rádce.
S úklidem je to složitější, protože zvířecí alergeny jsou usazeny doslova od podlahy až ke stropu. Základní úklid zahrnuje tyto kroky:
- Vyčištění koberců: Pokud nemáte k dispozici čistič koberců, můžete aplikovat sprej na odstraňování alergenů z povrchů a po zaschnutí důkladně vysát. Kvalitní vysavač by měl být u chovatelů chlupatých mazlíčků samozřejmostí.
- Vyčištění čalouněného nábytku: Nejjednodušší je použít stejný sprej jako na koberce a po uschnutí povrch vysát pomocí hubice na čalounění.
- Otření všech omyvatelných ploch vlhkým hadrem – podlahy, nábytek, okna, svítidla a všechny další předměty, na které sedá prach
- Výměna všech textilií v místnosti za čisté – záclony, závěsy, přehozy, deky, předložky, plyšové hračky či různé dekorační polštářky. Vyperte je při teplotě 60 °C. Pokud takto vysokou teplotu nesnesou, použijte speciální přísadu do praní pro neutralizaci alergenů.
- A nezapomínejte na pelíšek vašeho mazlíčka!
Odstraňování chlupů z koberců usnadňují kartáčové hubice dodávané s některými vysavači. Při silné alergii na zvířata však tako opatření nemusejí být dostačující a je vhodné odstranit i alergeny usazené na zdech:
- Nové vymalování stěn a stropů: Ideální je, pokud povrch stěn bude ve finále hladký. Na nerovných reliéfních površích se totiž výrazně více usazuje prach včetně alergenů.
- Odstranění neomyvatelných tapet, nejlépe bez náhrady
Odstraňujte alergeny přímo ze zvířete
Používejte přípravky na odstraňování alergenů ze zvířecí srsti. Množství alergenů roznášených psem či kočkou se při správné aplikaci přípravků výrazně sníží. Tím se odřízne zdroj alergenů a následně se méně nových alergenů šíří po domácnosti. Podmínkou však je používat přípravky pravidelně.
Kdybyste chtěli podobného výsledku dosáhnout běžným koupáním zvířete, museli byste ho vydrhnout dvakrát týdně. A to je u většiny koček a velké části psů z různých důvodů nemyslitelné.
Jak jste si se zvířetem, na který jste alergičtí, poradili vy? Našli jste mu náhradní bydlení, nebo statečně zápasíte s alergeny?