Většina lidí se domnívá, že hlavní zvířecí alergeny se nacházejí přímo v srsti zvířat. Omyl! Kožíšky našich miláčků jsou ale zejména dobrými „transportéry“ alergenů, které jsou obsaženy zejména v:
- slinách – pes, kočka, kůň, morče, křeček
- moči – kočka, pes, myši, potkani, krysy a jiní hlodavci
- kožním mazu – kočka, výrazně více kocour
- kožních šupinách, úlomcích srsti – kočka, pes, kůň, hovězí dobytek
- výměšcích žláz – holubi a jiní ptáci
- peří – ptáci, zejména husa, kachna
- krvi – všechna zvířata
Na které zvíře alergie nevzniká?
Zatím neexistuje „zvíře vhodné pro alergiky“, tedy alespoň ne mezi savci. Pokud nějaký prodejce zvířat slibuje, že například jeho psi jsou bez srsti nebo málo línají, a proto neuvolňují žádné alergeny, nejde o seriozní nabídku. Ve světě se objevily snahy vyšlechtit nízkoalergenní kočku, spolehlivé výsledky však zatím zaznamenány nebyly.
Jsou alespoň rybičky nebo želvičky pro alergika vhodné? Bohužel také ne zcela. Nedostatečně udržovaná akvária se totiž mohou stát zdrojem plísní. Objevuje se také alergie na krmivo určené akvarijním rybám, které se vyrábí z různých druhů červů, komářích larev, „vodních blech“ dafnií a dalších vodních živočichů. Podobný problém může nastat i u krmiva pro želvy.
Odolné a agresivní zvířecí alergeny
Alergeny zvířat mají velmi dobrou přilnavost, a tak snadno ulpí na zdech i jakémkoli předmětu v interiéru, ale také na oblečení. Na člověka se přenášejí dotekem. Ale tím problémy nekončí. Když tyto alergeny uschnou, snadno se dostávají do vzduchu a také jsou schopny nabalit se na zrnka prachu. Díky tomu se snadno dostanou do dýchacích cest, kde alergikům škodí nejvíce.
Zdrojem nejagresivnějších alergenů jsou kočky a různí hlodavci (křečci, morčata, potkani, myši, králíci domácí). Tyto alergeny jsou schopny zůstat v bytech i dávno poté, co zvíře prostor opustilo. Zbavit se jich dá pouze velmi pečlivým úklidem, doslova od stropu po podlahu.
Míra alergenů, které zvíře vylučuje, závisí například na jeho stravě, zdravotním stavu nebo úrovni hygieny. Proto se může stát, že alergikovi nevadí vlastní zvíře, ale jiné – byť stejné rasy a pohlaví – mu problémy způsobuje.
Lidé se alergizují stykem s vlastním zvířecím miláčkem. Alergii však může vyvolat i nepravidelný, příležitostný kontakt se zvířetem a kontakt s lidmi, kteří zvířata chovají. Alergie se může vytvořit během několika měsíců.
Lidé s těžkými alergiemi, kteří se rozhodli zvířete zbavit, často zjistí, že ačkoliv jim jejich domácí zvíře zpočátku velmi chybělo, z dlouhodobého hlediska se jednalo o správné rozhodnutí, které výrazně zlepšilo jejich potíže.
Alergie na více zvířat současně
Některé alergeny jsou si po chemické stránce podobné a dochází k takzvanému křížení alergenů. Proto někteří alergici reagují i na ta zvířata, se kterými nebyli v kontaktu. Jsou například známy tyto reakce:
- pes ↔ kočka
- pes ↔ kůň
- kočka ↔ kůň
Podobně existuje zkřížená reakce i na opeřence: papoušek, holub, korela, pěnkava, kanárek, slepice, husa nebo kachna.