Po zjištění alergie na kočku je potřeba velké trpělivosti a důslednosti, protože kočičí alergeny se dostanou prakticky všude a zůstanou tam hodně dlouho.
Kde se berou alergeny na kočce
Kočičí alergeny patří k těm nejmenším a nejproblematičtějším. Většina částic je menší než 2,5 mikronu a nejmenší měří pouze 0,5 mikronu. Hlavním alergenem je bílkovina, která se nalézá v potu a ve slinách koček.
Více mazu s větším obsahem alergenů produkují kocouři, kastrace pomáhá snížit toto množství. U koček nehraje roli rasa ani délka srsti. „Nezralá“ srst koťat je méně nebezpečná.
Jak se zbavit kočičích alergenů
Kočičí alergeny se šíří mikroskopickými kapénkami, které se mohou vznášet ve vzduchu po dobu šesti i více hodin. Když se konečně usadí, i nepatrným pohybem se zase snadno rozvíří. Pro odstraňování kočičích alergenů z ovzduší je velmi užitečná čistička vzduchu.
Jelikož koupání koček bývá problém, jedinou možností, jak odstranit alergeny usazené v jejich srsti, je používání speciálního roztoku na odstraňování alergenů ze zvířat Petal Cleanse pro kočky.
I poté, co kočka domácnost opustí, zůstává její alergen doslova všude – na sedacích soupravách, polštářích, přehozech, nábytku, v kobercích a ulpívá dokonce i na záclonách a na zdech. Alergeny se mohou rovněž nacházet uvnitř matrací, pokud na nich kočka někdy v minulosti spala.
Úklid pomáhá – víme jak na to
Úklid po kočce není snadný, ale s trochou informací se dá zvládnout.
- Koberce, matrace a čalouněný nábytek je potřeba důkladně vysát kvalitním vysavačem, důležitá je filtrace a vzduchotěsná konstukce, dobrý je i turbokartáč
- Polštáře a bytové textilie buď vyměnit za nové, nebo vyprat na vyšší teplotu (pokud ji snášejí), případně s prací přísadou proti alergenům.
- Pomůže také odstranit tapety a nově vymalovat.