Opalovací krémy sice málokdo používá celoročně, zato třeba v horkých slunečných dnech se tyto krémy na pokožku dostávají v obrovských dávkách. Proto i minimální množství potenciálního alergenu nebo jiné dráždivé látky může hrát roli. Na co byste se měli zaměřit, pokud hledáte krém se složením vhodným i pro atopickou či alergickou pokožku? Co tyto přípravky obvykle obsahují?
Nejpoužívanější účinné ingredience „opalováků“
UV filtry
Látky filtrující ultrafialové záření jsou hlavní účinnou složkou opalovacích přípravků. Dělí se na dvě skupiny podle principu účinku.
- chemické: octocrylene, avobenzone (butyl methoxy dibenzoylmethane), homosalate, oxybenzone, padimate O (OD-PABA), phenylbenzimidazole sulfonic acid (Parsol HS), octyl methoxycinnamate, octyl salicylate (ethylhexyl salicylate), bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenol triazine (bemotrizinol, Tinosorb S) a další
- fyzikální (minerální): titanium dioxide (oxid titaničitý), zinc oxide (oxid zinečnatý)
Hydratační, zvláčňující a promašťující přísady
Tyto ingredience se snaží udržet v pokožce vlhkost, zachovat její pružnost a vláčnost. Setkat se můžete například s těmito:
glycerin (glycerol), propylenglykol (propan-1,2-diol), sorbitol, isopropyl palmitate, isodecyl neopentanoate, cocoglycerides, isohexadecane
Vyživující a ochranné přísady
Jejich cílem je zmírňovat podráždění pokožky slunečním zářením a snižovat negativní dopady slunění na pokožku. Často jde o antioxidanty.
vitamin E (tocopherol) a jeho stabilnější odvozeniny (tocopheryl glucoside, tocopheryl acetate), licochalcon nebo enoxolon (výražek z lékořice), aloe (Aloe Barbadensis), bisabolol a spousta dalších
Hydratačních, zvláčňujících a dalších pomocných přísad se v kosmetice objevuje obrovské množství a mezi jednotlivými produkty existují neuvěřitelné rozdíly ve složení. Vyjmenované složky tedy berte pouze jako příklady.
Náš tip: Pokud se zajímáte o složení kosmetiky a zároveň patříte mezi atopiky, bude vás zajímat i článek Složení promašťující kosmetiky pro ekzematiky – co pomáhá, co škodí.
Hypoalergenní krém na opalování? Nezbývá než důvěřovat výrobci
Při sklonech ke kontaktní alergii na kosmetiku se doporučuje dávat přednost tzv. hypoalergenní kosmetice. Riziko alergie není nulové, ale je výrazně nižší.
Slovo hypoalergenní v poslední době s oblibou používá pro své produkty mnoho výrobců. Nikdo ze zákazníků ale neví, co to vlastně přesně znamená. Žádné oficiální předpisy pro hypoalergenní kosmetiku totiž neexistují.
Chemické látky v opalovací kosmetice, na které nejčastěji vznikají alergie
Některé parfémy: nejčastější zdroj alergických potíží, vadit mohou přírodní i syntetické vonné přísady (cinnamal, cinnamate, linalool, citronellol, eugenol, lyral a řada dalších)
Některé konzervanty: parabeny, kathony (methylisothiazolin), quaternium 15, thimerosal nebo isothiazolinone
Některé chemické UV filtry: složky obsahující v názvu výrazy jako „oxyphenone“, „oxybenzone“, „benzophenone“ nebo „cinnamate“
Opalovací kosmetika se obejde bez vonných složek, chemických filtrů, ale obvykle ne bez konzervačních látek. Konzervanty se starají především o to, aby se v přípravcích nemnožily bakterie nebo aby tuky v přípravcích nezačaly brzy žluknout.
Náš tip: Prohlédněte si prověřené opalovací přípravky vhodné pro atopiky a osoby se sluneční alergií
Přírodní opalovací kosmetika: Vybírejte stejně obezřetně
Výrobci přírodní kosmetiky s oblibou tvrdí, že jejich výrobky jsou pro alergiky vhodnější než ty „nepřírodní“. Jenže není to tak černobílé. Mezi alergeny v kosmetice převažují přírodní látky.
Například takový benzyl benzoát, dostupný i z čistě rostlinných zdrojů, patří mezi látky schopné dráždit pokožku. Velmi často alergizují vonné oleje čerpané z hřebíčku, skořice či citrusů – mnoho z nich je proto uvedeno v chlívečku o kousek výše.
Přírodní kosmetika také častěji obsahuje léčivé rostliny. Mezi nejčastější alergeny z této skupiny patří heřmánek, měsíček a kopřiva.
Slovo přírodní tedy rozhodně neznamená hypoalergenní. Přírodní kosmetika je možná bezpečnější co do obsahu rakovinotvorných, jedovatých nebo jinak zdravotně škodlivých látek, ale bohužel ne vždy co do obsahu alergenů.
I při výběru té nejpřírodnější kosmetiky dodržujte pravidlo čtení etiket i pravidlo testování na malé ploše před použitím na větší plochu těla. Totéž pochopitelně platí pro „bio“ kosmetiku.
Co se týká UV filtrů, v přírodních opalovacích přípravcích najdete spíše ty fyzikální neboli minerální. Normy pro označování ochranného faktoru platí úplně stejně.
S jakým druhem opalovací kosmetiky máte dobré zkušenosti? Na které přísady reagujete alergicky?