Vybrat si v obchodě ideální promašťující krém na atopický ekzém je docela věda. Pokud neumíte latinsky, často ani nevíte, co kupujete. A přitom na správném složení často závisí účinnost kosmetiky. Co se skrývá ve vašem krému?
Nejpoužívanější účinné složky v promašťující kosmetice pro atopiky
Aktivní přísady je možné rozdělit do několika skupin podle toho, jaký v kosmetice plní úkol. Pro větší praktičnost uvádíme i latinské či anglické názvy, se kterými se setkáte ve složení na obalech.
Mastné kyseliny – přírodní oleje
Všechny tuky v přírodě jsou složeny z nějakých mastných kyselin. To se týká i tukové bariéry lidské pokožky. Přítomnost těchto složek je v promazávacích přípravcích velmi užitečná, protože suchá atopická pokožka jich má nedostatek.
V kosmetice pro atopiky se používají zejména mastné kyseliny typu omega-6, nejčastěji v podobě přírodních olejů, které jsou na tyto kyseliny bohaté:
- světlicový (saflorový, Carthamus tinctorius)
- konopný (Cannabis sativa)
- hroznový (Vitis vinifera)
- pupalkový (Oenothera biennis)
- bambucký (shea butter, Vitellaria paradoxa, Butyrospermum parkii)
- kokosový (Cocos nucifera)
- případně z dalších semínek a ořechů
Velice častou hlavní přísadou je také tuk z ovčí vlny neboli lanolin (adeps lanae), i když ten má blíže k vosku než rostlinným olejům. Nicméně jeho přínos pro pokožku je velmi podobný.
Minerální olej
Minerální olej neboli tekutý parafín (paraffinum liquidum) je levná a hojně používaná náhražka rostlinných olejů vyráběná z ropy. Zvláčňuje pokožku a podobně jako přírodní oleje na ní vytváří tenký film, který zpomaluje její vysušování vzduchem.
Ceramidy
Další druh tuků vyskytující se v hojném množství na zdravé pokožce, urychlují regeneraci kožní bariéry. Společně s mastnými kyselinami pak brání tomu, aby se z pokožky odpařovala voda. Proto i mastnější přípravky jsou v podstatě hydratační.
Hydratační přísady
Jde o rozličné druhy látek, které různým způsobem zpomalují odpařování vody z pokožky:
- vazelína (petrolatum, vaselinum) – příbuzná minerálnímu oleji
- urea (močovina – nebojte, nikdo vám nenačural do krému) – také zmírňuje svědění
- takzvané vyšší alkoholy jako glycerin (glycerol), propylenglykol nebo sorbitol
- kyselina hyaluronová (hyaluronic acid) a její sůl hyaluran sodný (sodium hyaluronate)
- kyselina mléčná (lactic acid) a další
Protizánětlivé a protisvědivé přísady
Do kosmetiky pro atopiky se přidávají různé další netradiční ingredience, které jsou schopny tišit zánět. Jde například o výtažky ze zeleného ovsa, lékořice, vodních řas nebo jiných vodních mikroorganismů. Dlouhou tradici má ichtyol (ichtamol), což je druh dehtu. Mírně protizánětlivé jsou i výše zmíněné mastné kyseliny.
Antibakteriální přísady
Pokud se na vaší atopické pokožce ve zvýšené míře objevují kvasinky nebo bakterie rodu zlatý stafylokok, sáhněte po kosmetice s nějakou antibakteriální přísadou – zinek nebo oxid zinečnatý (zinc oxide), stříbro, pirocton olamin, chlorphenesin…
Přísady, které mohou zlobit
Velkým tématem při výběru kosmetiky pro atopiky je její snášenlivost. Ta je ale bohužel velmi individuální. Některá pokožka snese jakýkoli krém, jiná skoro žádný.
Narušená pokožka atopiků je méně tolerantní, a tak se u ní mohou objevit sklony ke kontaktní alergii. Může tedy na některou kosmetiku reagovat podrážděně až alergicky, a to i na některé účinné látky uvedené výše. Hovoří se například o minerálním oleji, vazelíně nebo propylenglykolu.
V „přírodnějších“ kosmetických přípravcích můžete narazit na heřmánek, měsíček, propolis nebo čajovníkový olej (tee trea oil), na které může vzniknout kožní alergie. Uznávané značky specializované na atopiky je z těchto důvodů nepoužívají.
Vonné látky, které patří mezi nejčastější kontaktní alergeny, se v promazávací kosmetice používají poměrně málo. Alergizující barviva prakticky vůbec.
Často se ale používají konzervační látky, které prodlužují životnost přípravků. Jde zejména o parabeny (cokoli končící -parabene nebo -hydroxybenzoate), na které jsou někteří lidé alergičtí.