Dobrý den, jsem alergik na včelí bodnutí. V pátek jsem zažila poprvé podobný stav jako reakce po píchnutí hmyzem (bušení srdce, mdloba, otekly lrk), ale bylo to po požití potraviny ( hodinu před reakcí jsem měla vlašský ořech, ale před tim kuřecí vývar, pšeničné nudle, vaječne knedlíky, bílý jogurt, jablko). Od té doby nevím co mam jíst. Když jsem vařila rýži, objevil se knedlík v krku, když jsem zkusila těstovinu, měla jsem hořko v puse a průjem, když jsem jedla kuřecí maso, taky se mi zdálo hořke, zkusila jsem teda uvařit kousek bramboru a vyzkoušet ho, knedlik v krku byl, spustila se rýma a nadymal mě. Jsem v koncich co s níst. Zatím jím jen brokolici a ta vypadá, že když je uvařená mi nic nedělá. Mohli byste mi poradit, jakou mam zkusit zařadot potravinu? Minimálně ještě týden budu bez alergologa a praktik mi nepomohl. Děkuji Lenka
Odpověď
Dobrý den, Lenko,
u člověka se sklony k alergiím je vcelku běžné, že se během života k původně jedné alergii přidá ještě nějaká další. Stejně tak mohou některé starší alergie časem vyhasnout.
Na všechny potraviny, které vyjmenováváte v prvním příkladu se může alergická přecitlivělost vytvořit. Nejzávažnější potíže obvykle způsobují ořechy. Rýže naopak patří mezi méně časté alergeny, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Pocit hořké chuti v ústech po konzumaci jídla nepatří mezi typické příznaky potravinové alergie.
Kromě brokolice mezi málo alergizující zeleninu ještě patří květák, cuketa, dýně, zelí, okurka nebo paprika. Velkou roli po zažité vážnější reakci na potraviny hraje psychika. Je potřeba získat kontrolu nad svým strachem. Není reálné, abyste alergicky reagovala na všechno. Před konzumací potraviny, ze které máte strach, můžete vzorek potraviny v tekuté konzistenci nanést na kůži na vnitřní stranu předloktí a počkat asi 15 minut. Pokud se na testovacím místě nevytvoří žádná reakce, neměla by se při konzumaci této potraviny objevit alergická reakce v těle. Také se můžete jistit zásobou antihistaminik, jsou k dostání i bez receptu.
Držíme palce,
Michal, ProAlergiky