Dobrý den, mám prokázanou polyvalentní alergii, mj. na jarní pyly, pyly trav a obilí, některé potraviny... Zajímalo by mě, zda když jsem alergická na břízu, mám si to vykládat tak, že jsem alergická na pyl břízy, ale mohu jinak břízu užívat, nebo mi spíš bude vadit vše březové. Např. teď mi byly doporučeny kapičky a zjistila jsem, že obsahují extrakt z břízy. Předpokládám, že jde spíš o extrakt z listů, ale nemám představu, zda i v tomhle případě můžu mít alergickou reakci (na břízu jsem alergická dost). Tedy moje otázka zní, jestli je rozdíl mezi tím, co obsahuje pyl a co obsahuje zbytek rostliny a zda tedy je velký předpoklad, že mi bude vadit rostlina celá, i když se třeba alergie neprojeví kýcháním a ucpaným nosem, ale jinak. Obdobně jsem zvažovala užívání mladého ječmene, ale na pyly obilí jsem alergická také. Třeba u lísky mám prokázané (protože se to testuje), že jsem alergická na pyl i na samotné lískové ořechy... Moc děkuji.
Odpověď
Dobrý den, Lucie,
pyly rostlin obsahují více druhů bílkovin, přičemž některé z nich mohou být přítomné i v jiných částech téže rostliny, a dokonce i v jiných rostlinách, zejména botanicky příbuzných. Při alergii na pyl břízy se tedy nedá vyloučit nežádoucí reakce například na výtažek z jejích listů.
Napovědět by vám mohl kožní test, který si můžete sama provést pomocí uvedeného produktu s extraktem z břízy. Stačí rozetřít kapku nebo dvě někam na předloktí, a pokud se objeví kopřivka nebo vyrážka, je pravděpodobné, že byste na tento produkt mohla negativně reagovat i při jeho konzumaci.
Také je možné si pár kapek přípravku aplikovat do úst pod jazyk, pár minut jej podržet v ústech a pak vyplivnout. Případné svědění nebo dokonce otok v ústech mohou být signálem alergické reakce. Obdobně můžete postupovat i se zeleným ječmenem.
Mějte se hezky,
Michal, ProAlergiky.cz