Jana má silnou alergii na pyl břízy. Alergické problémy zejména v podobě rýmy a zánětu spojivek pociťuje vždy zhruba 6 týdnů od konce března do začátku května. Přijde ji výhodněji nákup léků s receptem, nebo bez něj?
Varianta A: Nákup léků bez lékařského předpisu
Jana se neobejde bez protialergických léků zvaných antihistaminika. Obvykle si je kupuje bez receptu v lékárně na jejich ulici, nejčastěji volí Xyzal 14 tablet, jehož cena je zde 125 Kč. Výrobce doporučuje užívat 1 tabletu denně, tzn. že jedno balení vydrží na 14 dnů. To ale Janě nepokryje celé období potíží, proto si v průběhu dubna zakoupí ještě další dvě krabičky, opět po 14 tabletách. Za lék na 42 dnů tedy utratí 3 × 125 Kč = 375 Kč.
Výdaje na 1 den léčby vycházejí na 8,90 Kč.
Navíc si Jana v lékárně koupila jeden antialergický nosní sprej Livostin 10 ml za 130 Kč a jedny oční kapky Visine Classic 15 ml za rovnou stovku.
Celkem tedy Jana za léčbu své alergie utratí 605 Kč.
Varianta B: Návštěva lékaře a využití zdravotního pojištění
Alergolog pylovému alergikovi obvykle předepíše větší zásobu léku, protože většina rostlin kvete déle než 14 dnů. Pro lepší srovnání ale předpokládejme, že Janě lékař předepíše takovou kombinaci balení, která vystačí na 42 dnů, jako je tomu v první variantě.
Například nabídne 1 balení léku Xyzal o obsahu 28 tablet (takto velké balení je pouze na předpis) a přidá k tomu 1 balení Xyzalu 14 tablet (jde o tentýž lék, jaký si Jana kupuje sama).
Přibližně třetinu ceny léku zaplatí zdravotní pojišťovna. Doplatek za 28tabletové balení vychází na zhruba 190 Kč. Doplatek na krabičku s 14 tabletami pak kolem 75 Kč. Dohromady tedy Jana za Xyzal doplatí 265 Kč. K tomu je třeba připočíst regulační poplatek u lékaře 30 Kč a regulační poplatek za recept rovněž 30 Kč. Výdaje na antihistaminikum dělají celkem 325 Kč.
Při přepočtu na 1 den léčby se dostáváme na 7,70 Kč.
Při léčbě alergie moderním antihistaminikem, jako je Xyzal, je tedy rozdíl mezi nákupem bez receptu a na recept více než koruna na den, i když v celkovém součtu „jen“ 50 korun. Ale kupříkladu u staršího antihistaminika značky Zyrtec hradí zdravotní pojišťovny zhruba polovinu ceny. V tomto případě by Jana návštěvou lékaře ušetřila ještě více.
Nesmíme ale zapomenout na Janiny oční kapky a nosní sprej. Ušetří za ně u lékaře? Stejný Livostin jí může lékař předepsat – doplatek činí jen kolem 50 korun, tzn. úsporu 80 korun ve srovnání s nákupem ve volném prodeji. Na kapky Visine pojišťovna nepřispívá. Pokud nosní sprej Jana dostane na tentýž recept, nemá žádné další „regulační“ výdaje.
Za léčbu prostřednictvím lékaře dohromady zaplatí 475 Kč. Ve srovnání s variantou A se jedná o úsporu 130 korun.
Dá se ušetřit ještě více, ale jen s lékařem
Máme-li hlouběji do kapsy, měli bychom vědět, že existují i antihistaminika, u kterých se v lékárně nedoplácí nic, případně jenom pár korun. Každý lékař má všechny tyto informace k dispozici.
Asi není potřeba připomínat, že na kontrolu k alergologovi bychom neměli chodit pouze tehdy, když potřebujeme ušetřit na lécích. Lékař může včas odhalit zhoršování alergie, případně může poskytnout vakcinaci, která nás může při troše štěstí alergie zcela zbavit!
Prostřednictvím alergologa se můžeme dostat i k řadě moderních a velmi účinných léčiv, která se vydávají pouze na předpis.
Údaje o cenách a doplatcích v tomto článku jsou pouze orientační. Ceny v jednotlivých lékárnách se mohou z důvodu konkurenčního boje lišit i o desítky korun.
Kolik utrácíte za léčbu alergie vy? Vyplácí se vám cesta k lékaři?