Dobrý den, chtěla bych se zeptat na doporučení ohledně potravinové alergie. Synovi(6 let) byla nedávno zjištěna alergie na mléko, vejce(bílek i žloutek) a lepek. Chodíme na gastroenterologickou poradnu z důvodu menšího růstu a útlosti, kvůli sledování, přičemž jiné problémy momentálně nemá, ani se zažíváním, ani ekzémy. Trápí nás spíše někdy větší únavnost, lehce hyperaktivita- (někdy se mi zdá, že takový jakoby třes rukou, ale je to spíš jen neklid), častější infekce (kompenzované astma) a suché oči projevující se škrábáním, častým mrkáním. Protilátky na celiakii byly negativní, genetický test pozitivní, ultrazvuk břicha ukázal zvětšené mezenteriální uzliny. Protilátky má silně zvýšené i celkové ve třídě IgE. Jako menší dítě syn naopak trpěl na nafouklé bříško, průjmy, ekzémy - tehdy v poradně neodhaleny žádné alergie na potraviny, přestože bych to očekávala. Můj dotaz je tedy - jaké doporučení ohledně diety byste mu dali vy? Naše doktorka říká pro mě protichůdné názory: pokud nějaké množství potraviny toleruje, může je jíst v menším množství i nadále. (Ale co jsou v našem případě problémy? Alergickou reakci většinou nepozoruji) Také říká, že protilátky už má na celý život a nemá cenu je opakovat, ani sledovat. Mně ovšem nejvíc trápí asi to, že syn příliš neroste a nepřibírá. Paní doktorka ale tvrdí, že alergie NEMÁ vliv na prospívání. (To jen celiakie) Je to ale možné? Ještě zmíním souvislost se štítnou žlázou - asi ve dvou letech byla z krve též zjištěna hypotyreóza, která se však spontánně upravila po zavedení jodové suplementace. V dnešní době stále doplňuji jód pro jistotu, ale hodnoty hormonů má v normě. V této souvislosti mě napadá, jestli se opravdu nejedná spíše o skrytou celiakii, kdy se synovi nevstřebávají dostatečně některé látky? Nebo myslíte si, že by i u takové méně výrazné alergie mohlo docházet k horšímu vstřebávání živin? Zajímalo by mě, jestli se u alergie doporučuje spíše striktní dieta, anebo jen omezení množství. V našem případě, nevím, co by pak syn jedl. Skoro mám pocit, že nemá-li střevní příznaky ani jiné okamžité reakce, v zásadě není důvod jej nějak omezovat, a že z těchto reakcí tak trochu "vyrostl". Anebo se mám obávat chronických problémů s imunitou, které bych tím mohla zhoršit? Děkuji za Váš názor
Odpověď
Dobrý den,
pokud jsem to dobře pochopila, u syna byla zjištěna alergie na vejce, mléko a lepek. Celiakii tedy nepotvrdili?
Pokud by váš syn měl celiakii, pak by byla na místě přísná bezlepková dieta. Jak píšete, pokud by syn při celiakii nedržel přísnou bezlepkovou dietu, pak by mohlo docházet k nedostatečnému vstřebávání živin a vitamínů. Což by mohlo vést k pomalejšímu růstu.
Pokud byla u vašeho syna prokázána alergie na uvedené živiny z krve, pak je nutno tento fakt ověřit i klinicky. Tedy zjistit, zda syn skutečně reaguje alergicky na dané potraviny (většinou průjem, bolesti bříška či ekzém). Nejprůkaznější je eliminačně-provokační test. Tedy synovi striktně vyřadit z jídelníčku vejce (mléko, lepek) na tři týdny (asi lépe postupně) a poté danou potravinu opatrně zavést zpět do jídelníčku a zapisovat/pozorovat příznaky. Pokud se eliminačně-provokačním testem nezjistí příznaky, není nutné danou potravinu z jídelníčku vyřazovat. Jestliže tedy váš syn nemá příznaky potravinové alergie, pak pozitivní výsledky testů z krve nemají vliv na prospívání.
Protilátky by pak mělo smysl opakovat v případě klinicky prokázané alergie.
Ještě bych dodala, že pokud je u syna podezření na poruchu růstu, pak je vhodné endokrinokrinologické vyšetření.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.