Dobrý den, mám podezření na intoleranci mléčné bílkoviny. Zhruba dva týdny držím přísnou dietu, jím jen tvrdý tvaroh (23g bílkovin), šunku, zeleninu a bílý jogurt. Za celou dobu pleť bez jediného pupínku. Včera jsem si řekl že to "otestuju" a dal jsem si navíc 50g 100% whey CFM proteinu zamíchaného ve vodě a cca do 4 hodin mi na tváři vyskákaly dva zanícené pupínky. 1) Myslíte že by se mohlo jednat o intoleranci na syrovátkovou bílkovinu? 2) Je možné že se alergická reakce aktivuje až množstvím, že by mi např 25g whey CFM proteinu nic neudělalo? Co je zvláštní tak například mi nedělá problém sníst 500g bílý jogurt, nebo vypít 500g kefír ale někde jsem četl že právě tyto potraviny jsou "bezpečné" U čeho jsem měl problém tak u 1l mléka se mi zhoršila pleť taky Na akné jsem trpěl celý život (je mi 27) a co držím dietu popsanou výše tak pleť mám OK 3) Najdu někde nějaký seznam které mléčné potraviny můžu a které ne? Očividně je problém ta syrovátková bílkovina a mléko ve velkém množství Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
jako u každé potraviny existuje i u mléčných výrobků celá škála nesnášenlivostí/intolerancí a ne všechny musí souviset s alergií.
Obecně u mléčných výrobků rozlišujeme dva hlavní problémy - alergii na bílkovinu kravského mléka a intoleranci laktózy.
U intolerance laktózy (=mléčného cukru) se jedná o nesnášenlivost mléčného cukru, kdy pacient dokáže během dne strávit jen určité množství (každý jiné) mléčného cukru. Prakticky se tato intolerance projevu tím, že pacient mívá křeče břicha a průjem (a další obtíže) po mléku či smetaně, ale zakysané mléčné výrobky snáší dobře.
Alergie na bílkovinu kravského mléka (tedy složku ve všech typech mléčných výrobů) vzniká prakticky jen u malých dětí (cca do dvou měsíců věku) a v tomto případě tyto děti nemohou konzumovat žádné mléčné výrobky.
Syrovátka obsahuje méně mléčných bílkovin a větší množství laktózy (mléčného cukru). Je tedy možné, že se u vás jedná o intoleranci na laktózu (tedy bílkovinu kravského mléka můžete konzumovat bez omezení). V tom případě byste si měl dát pozor na potraviny s větším množstvím laktózy (mléko, smetana) a preferovat ve stravě zakysané mléčné výrobky. V zakysaných mléčných výrobcích je laktóza “zpracována” mléčnými bakteriemi.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.