Dobrý den, mám celoroční rýmu a spreje co na mě alergologové vyzkoušeli, vůbec nezabraly. Ucpaný nos se v chladném období zhoršuje (přes noc se ucpává ještě víc), převážně smrkám vodu, ale posledních pár let se to zhoršuje a hlenu přibývá (i přes den už se mi dýchá hůř). Mám problémy hlen vysmrkat. Mnohdy jde při smrkání i trocha krve. Jsem alergický na pyly, roztoče a venkovní plísně (přes léto se někdy přidává svědění oka a smrkám víc vody) a chtěl bych vyzkoušet nějaké bylinky. Co byste mi doporučili? Příznaky taky odpovídají Vazomotorické rýmě (o té jsem se dozvěděl před chvílí, takže ještě nemám nastudováno), ale pokud jsem to pochopil dobře, tak jde o rozšířené sliznice, kterých by si na ORL všimli? Doktorka tam žádné problémy neviděla. Pomáhal mi Olynth HA 0,1%, ale ten účinkuje vždy jen chvíli. Díky za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
Vzhledem k vaší alergii na prakticky celoroční alergeny doporučuji kombinaci nosních sprayů a léků proti alergii, tzv. antihistaminik.
U některých pacientů je vhodné chirurgické řešení - doporučuji zkonzultovat na ORL.
Olynth je velmi účinný na většinu rým, může se ale užívat jen krátkou dobu - cca týden. Při dlouhodobějším užívání může způsobit tzv. medikamentózní rýmu, jejíž následky se řeší hůře.
S léčbou bylinkami nemám žádné zkušenosti.
Určitě ale doporučuji konvičku na výplach nosu - jedná se o přirozenou formu čistění a uvolnění horních cest dýchacích.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.
V případě výskytu roztočů je nejexponovanějším místem Vaše lůžko. Pomůžou Vám speciální protiroztočové povlaky na matraci a lůžkoviny, které díky hustotě tkaniny zabrání, aby jste s nimi přišel do styku. Nejdůležitější je povlak na matraci a na polštář, kde je jejich výskyt největší. Díky tomuto opatření se Vám alespoň během noci mohou projevy utlumit.
Pro omezení kontaktu s pylem alespoň v domácím prostředí, kde by si mělo tělo odpočinout a zregenerovat existuje několik opatření.
Budete-li potřebovat blíže poradit, obraťte se přímo na naši odbornou produktovou poradnu 602 813 222.
Pokud jde o bylinnou léčbu, předala jsem Váš dotaz Mgr. Podhorné, známé české bylinkářce, která Vám doporučuje vyzkoušet tuto bylinnou komplexní kúru:
topol T42, žampion T45, penízovka T35, dub P12, černý rybíz P7, habr P14 – 702 Kč
Dávkování – nejprve budete brát T42 + T45 + T35 + P12 (dávkování na lahvičce na etiketě). Vše nakapete na lžíci a zapijete douškem vody nebo tinktury můžete nakapat do vlažné vody cca 20 ml. Po vybrání P12 přidáte k T42, k T45 a k T35 P7. Po vybrání P7 přidáte k T42, k T45 a k T35 P14. Pokud Vám dojde T42, T45 nebo T35, tak to nevadí budete pokračovat bez něj.
Kúra se bere půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.
Pokud berete léky, tak je potřeba dodržovat min. půl hodinový odstup.
Mgr. Jarmila Podhorná
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz