Dobrý den, před rokem dělali mému tehdy 3 letému synovi diagnostiku alergie z krve s těmito výsledky: IgE-174, SPEC IgE (norma do 0,34) - trávy 31,00, kočka 3,2, plísně hraniční, další alergeny (jako např. obilí) byly negativní. Nyní jsou synovi 4 roky a dělali mu tentokrát diagnostiku kožními testy. Přitom mu ale vyšly výsledky úplně jinak: směs trav 4/10, směs obilí 8/15, kočičí chlupy i plísně 0/0. Chci se zeptat - jak je to možné? Nemohla se stát při odečítání výsledků chyba? Napichovala sestřička, ale odečítala paní doktorka... Je pravdou, že krevní testy nemají dostatečnou vypovídací hodnotu a je proto nutné dělat kožní testy? Také by mě zajímalo, od kdy je možné dělat imunizaci u malých dětí? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
výsledky testů krevních a kožních nemusí být vždy totožné. Je s výhodou udělat obojí testy, protože se ve výsledcích doplňují. Výsledky testů mají omezenou výpovědní hodnotu, důležité je, jaké potíže má váš syn a v jaké době. Léčba se určuje podle potíží, podle klinických projevů, nikoliv podle výsledků testů.
Chyba v odečítání se samozřejmě mohla stát, ale rozdílné výsledky testů neznamenají, že k chybě došlo. V krevních i v kožních testech byla potvrzena alergie na pyl travin a obilí. Pyl travin a obilí je botanicky velmi příbuzný, objevuje se ve stejném ročním období cca od května do července. Testace na plísně je jen hrubě orientační. Plísní je obrovské množství a dostupné testy zachytí pouze některé z nich. Nevím, zda je syn v kontatku s kočkou. Pokud kontakt s kočkou je sporadický, je možné, že v některých testech je průkaz alergie na kočku nízký, v některých negativní. Nevím, co myslíte slovem imunizace - tzv hyposensibilizace alergenovými extrakty se provádí od 5-ti let, imunizace jako podpora imunity je prakticky věkově neomezena.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.