Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit, jestli je možno nějakým způsobem poznat, zda-li má dcera (skoro 3 roky) alergii na kravské mléko, nebo jen na laktózu. Před půl rokem ji byly dělány na alergologii testy a ty vyšly negativně (IGe, kasein i alfa a beta lactoglobuglin vše v normě). Bylo mi řečeno, že má opožděnou reakci na alergen, kterou tyto testy nepodchytí. Dělala jsem u ní eliminační dietu a po zavedení kravského mléka (resp. Sunaru), se u ní objevily opět příznaky (zácpa, atopický ekzém), ale až po cca 10-ti dnech. Tím, že má takovouto dlouhodobou reakci a bez jiných příznaků (bolení břicha apod.) tak nevím jak to nejlépe poznat. Ještě bych měla druhý dotaz, zda-li existuje nějaké probiotikum, nebo něco co by dceři upravilo mikrofloru, nebot nadále má problémy s vyprazdňováním (jde 1x týdně). Všechny přípravky jsou většinou s laktobacily a ty při alergii na kravské mléko nemůže užívat. Narazila jsem jen na přípravek bez laktozy Lactobacillus Acidophilus ND, ale ten nevím jestli při ABKM může užívat, jestli to není jen pro ty co mají jen intoleranci laktozy? Předem moc děkuji za odpověď. Katka
Odpověď
Dobrý den,
u mléka rozlišujeme dva aspekty.
1) intoleranci laktózy - nejedná se o alergii, ale o horší snášenlivost laktózy, tedy mléčného cukru. Pacienti s touto intolerancí mají méně enzymu, který zpracovává mléčný cukr. Nedělá ji tedy problém konzumovat jogurty, zakysané mléčné výrobky, tvrdé sýry a tvaroh, tedy ty potraviny, kde je mléčný cukr rozložený mléčnými bakteriemi.
Konzumace většího množství mléka vyvolává průjem a bolesti břicha, malé množství mléka (s laktózou) bývá dobře tolerováno, obvykle snesou minimálně 50 ml mléka denně, není tedy nutně se striktně vyvarovat lakózy.
Tuto intoleranci lze snadno odlišit tím, že pacient snáší dobře jogurt a vadí mu syrové mléko. Krevními odběry nelze tuto poruchu jednoznačně zachytit, stoprocentní je vyšetření gastroskopické, které je vzhledem ke snadné odlišitelnosti zbytečné.
2) alergie na bílkovinu kravského mléka - jedná se o pravou alergii, která vzniká prakticky výhradně během prvních 1-3 měsíců života, její vznik v pozdějším věku je extrémně vzácný. Bílkovina kravského mléka je přítomna ve všech mléčných výrobcích. Při této alergii je nutná přísná eliminace mléčných výrobků, projevuje se ekzémem, zažívacími potížemi či atopickým ekzémem.
Nejprůkaznější je provedení eliminačně provokačního testu - tedy striktně vysadit všechny mléčné výrobky na 3-4 týdny a poté opatrně je zavádět do stravy, přičemž bych prvně zaváděla zakysané mléčné výrobky.
Vzhledem k věku vaší dcery bych o alergii na bílkovinu kravského mléka neuvažovala a doporučila bych pestrou stravu.
Zažívací potíže objevující se cca po 10-ti dnech od konzumace neodpovídají alergickým reakcím, jsou již v dlouhém časovém odstupu a nedají s vztahovat k dané potravině. Zkuste vysledovat jídelníček dcery, jestli v tom nehraje roli ještě jiná potravina, psychika apod.
Výše uvedené laktobacily jsou bez laktózy, tedy pro pacienty s intolerancí laktózy. Jak jsem ale uvedla, pro pacienty s intolerancí laktózy není nutná přísná eliminace laktózy, laktózu v lécích tedy mohou konzumovat. Přirozenější je ale konzumovat jogurty a zakysané mléčné výrobky.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.