Dobrý den, synovi byla zjištěna pediatrem alergie na pšenici na základě krevních testů, dodržovali jsme dietu a ekzém se mu zmírnil, avšak má astma. Mimo to má jen alergii ještě na vejce. Dnes jsem byla u alergologa a ten mi řekl, že alergie na pšenici neexistuje samostatně, že musí být zkřížená a to se neprokázalo a smál se zlepšení ekzému u diety, když jsem mu řekla, že jí např. kukuřičný chléb apod. Tak abych řekla pravdu, vůbec tomu nerozumím, pediatr tvrdí to a alergolog tohle. Případně prosím o informaci jak lze prokázat alergii na pšenici?
Odpověď
Dobrý den,
u pšenice je potřeba rozlišovat pravou alergii na pšenici, která se zjišťuje pomocí specifických IgE protilátek z krevních odběrů. Někdy se setkáváme se situací, kdy je alergie na pšenici stanovena na základě IgA nebo IgG protilátek proti pšenici (nebo gliadinu). Toto stanovení diagnozy není přesné, je zavádějící a matoucí.
Dále je možno u pšenice zvažovat celiakii nebo-li intoleranci lepku, ta se v prvním kroku zjišťuje z krevních odběrů pomocí protilátek proti transglutamináze a proti endomysiu. Při pozitivitě těchto parametrů by vašemu synovi vadily všechny obiloviny obsahující lepek - tedy ječmen, žito, pšenice, oves. Je proto důležité, abyste se u pediatra dotázala, na základě jakých krevních vyšetřeních vyslovil podezření na alergii na pšenici.
Velmi důležitý v potravinové alergii (mimo celiakii) je tzv. eliminačně-provokační test - podezřelou potravinu pacient striktně vyřadí na 3 týdny z jídelníčku a poté ji zkusí opatrně znovu zavést do jídelníčku. Pokud se vyřazením potraviny z jídelníčku zdravotní potíže zmírní a po znovuzavedení opět zhorší, pak by měl dodržovat dietu s vyřazením konkrétní potraviny.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.