Dobrý den, z vyšetření krve mi byly zjištěny tyto hodnoty u kravského mléka IgG 1,1 (pozitivní), IgA 0,1 (negativní), IgM 1,4 (pozitivní). Už jsem vyslechla dva odlišné názory doktorů a tudíž jsem z toho trochu zmatená. Znamenají výsledky alergii nebo intoleranci? Týká se některý z výsledků laktózy? Mám se vyvarovat všem mléčným výrobkům včetně sušeného mléka či jen některým? Poslední věc, která mě zajímá je, zda se jedná o stav trvalý či je to jen přechodná záležitost a souvisí s podrážděnými střevy. Děkuji za odpověď. H.
Odpověď
Dobrý den,
výsledky krevních testů bohužel nevypovídají nic stran alergie na mléčné výrobky. V současné době jediný doporučovaný test na alergii na kravské mléko je vyšetření specifického IgE, který vám proveden nebyl. Vyšetřování pomocí IgG, IgA či IgM protilátek se již dlouhodobě neužívá a je zavádějící.
U kravského mléka je potřeba rozlišovat 2 aspekty:
1) bílkovinu kravského mléka - alergie na bílkovinu kravského mléka vzniká krátce po narození. Její vznik v pozdějším věku je vzácný. Alergie na bílkovinu kravského mléka se diagnostikuje na základě potíží a na základně laboratorních odběrů, tzv. specifických IgE protilátek. Při pravé alergii na bílkovinu kravského mléka vyvolává potíže jakýkoliv mléčný výrobek.
2) mléčný cukr, tzv. laktóza - alergie na laktózu je velmi vzácná. Častější je tzv. intolerance mléčného cukru, tzv. laktózy. Laktóza je nejvíce obsažena v syrovém mléku či ve smetaně, prakticky se nevyskytuje v jogurtech a zakysaných mléčných produktech, kde je zpracována bakteriemi mléčného kvašení. Průkazný diagnostický test při vyšetření krve není, intoleranci laktózy lze ale snadno odlišit. Pokud máte potíže s konzumací syrového mléka (průjem či nevolnost) a konzumujete jogurty bez potíží, pak se pravděpodobně jedná o intoleranci laktózy.
Neuvádíte jaké máte zažívací potíže. Tedy bych vyzkoušela, zda se jedná o intoleranci na laktózu.
Pokud máte pocit, že vám všechny mléčné výrobky vadí, pak můžete vyzkoušet tzv. eliminačně-provokační test - vyřadit na 3-4 týdny striktně všechny mléčné výrobky a poté je zkuste po malých množstvích znovu zavést do stravy. Pokud by se vám během vyřazení mléčných výrobků ulevilo a po znovunasazení se potíže vrátily, pak doporučuji pokračovat v bezmléčné dietě. Může se jednat o intoleranci mléčných výrobků, která může být přechodná či trvalá.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.