Dobrý den, několik let po porodu jsem trpěla na ekzém ve velmi rozvinutém stavu po celém těle, nakonec jsem šla k obvodní lékařce, která provedla krevní testy kvůli alergii na mléko a lepek, oba byly v tomto testu pozitivní. Následné testy u alergologa neprokázaly alergii, nevím, zda to mohlo být tím, že jsem v té době už pár týdnů držela dietu, která se dost rychle pozitivně projevila. Lékař tedy prohlásil, že netrpím ani alergií, ani celiakií /po testech na gastro), a dermatoložka téměř nevěří, že se mi ekzém natolik zlepšil dietou... V práci mám možnost zažádat v jídelně o dietní stravu, ale jen na základě doložení od lékaře. Kdo mi toto vystaví, když podle všech jsem zdravá? Děkuji za případnou odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
bohužel ve vašem dotazu neuvádíte o jaké konkrétní krevní vyšetření se jedná. V praxi se používá několik typů na vyšetření potravinové alergie, ale ne všechna vyšetření dávají správný výsledek. Vzhledem k tomu, že neznám konkrétní výsledky, nemůžu se přesněji vyjádřit.
Celiakie se testuje z krve pomocí vyšetření protilátek proti transglutaminase ve třídě IgG, IgA a protilátek proti endomysiu. Pokud jsou tato vyšetření pozitivní, je nutné provést gastroenterologické vyšetření s gastroskopickým vyšetření, při němž se odebere kousek sliznice tenkého střeva. Teprve histologické vyšetření tenkého střeva prokáže, zda se jedná o celiakii. Pokud jste tedy toto vyšetření nepodstoupila, je diagnoza celiakie nepravděpodobná.
Nelze vyloučit, že krevní odběry byly falešně negativní, pokud jste v době odběru několik týdnů držela přísnou bezlepkovou dietu. V tom případě o tom informujte lékaře a poproste jej o kontrolní krevní vyšetření v době, kdy budete lepek konzumovat alespoň 2 měsíce bez omezení.
Pravá alergie na mléčnou bílkovinu vzniká nejčastěji do 3 měsíců věku, vznik alergie na mléčnou bílkovinu v dospělosti je velmi vzácná. Můžete trpět intolerancí laktozy - tedy mléčného cukru.
Laktoza je zastoupena hlavně v syrovém mléku a ve smetaně. Minimální nebo žádné množství laktozy bývá v jogurtech, tvarohu, sýrech. Nepíšete, zda se přísně vyhýbáte všem mléčným výrobkům, nebo zda některé mléčné výrobky konzumujete - dle toho lze aspoň částečně určit diagnozu.
Trvalé vyřazení některých potravin z jídelníčku můžeme mít za následek omezený přísun živin, což může váš organismus poškodit. Proto je důležité si uvědomit, která dietní opaření je nutno udělat.
Poproste tedy o jasné vyjádření obvodního lékaře, alergologa či gastroenterologa.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD