Dobrý den, synovi bude v červnu 13 let a už asi od 3 let ho trápí pylová alergie. V době, kdy se u něj problémy vyskytly poprvé mu byl na alergologii proveden kožní test, ale bez výsledku, protože se žádný alergen neprojevil. Asi 2 roky jsme na alergologii docházeli pouze pro recepty na léky (v té době mu byl předepisován Claritine ve formě sirupu). Z tohoto důvodu jsme přestali na alergologii docházet a sezónní problémy řešíme volně prodejnými léky z lékárny. Postupem času jsme vysledovali, že je alergický na břízu a v menším rozsahu na kvetoucí trávy. V současné době mu kupuji Clatirine (tabletky) a kapky Livostin nebo Sanorin - Analergin. Letos se mi však zdá, že jsou alergické projevy u syna horší (rýma, kýchání, ucpaný nos a zejména večer a v noci dráždivý kašel). Chtěla bych poprosit o radu, zda by jste nám doporučili navštívit alergologa nebo zkusit jiné léky z lékárny, a jaké jsou postupy léčby u pylové alergie, resp. jaké jsou přínosy oproti léčbě volně prodejnými léky, a příp. kdy se na alergologii objednat, zda nyní při akutních projevech nebo až po pylové sezóně, aby mohly být provedeny nějaké testy. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, paní Merthová,
pokud byly synovi alergologické testy provedeny naposledy před deseti lety, je to už hodně dlouho. Rozhodně by mělo dojít k dalšímu otestování. Pokud by se nic neprokázalo na pokožce, je možné podezřelé alergeny otestovat i z krve.
Volně prodejné léky mohou některým pacientům stačit, ale řešit pylovou alergii pouze léky a nedocházet na kontroly k alergologovi není rozumné. Alergie se totiž může nečekaně zhoršit a k "obyčejné" rýmě se může přidat nepříjemné astma. Alergolog je schopen příznaky počínajícího astmatu rozeznat. Pokud je Váš alergolog pouze "robotem" na vypisování receptů, najděte si jiného.
Velice důležitou součástí léčby je vyhýbat se svým alergenům. K tomu slouží různá opatření popsaná v našem článku Jak se vyhnout pylům doma i venku.
Mějte se hezky,
Michal Závacký, ProAlergiky.cz