Léčím se na pylovou alergii ve Vyškově, a tam mě byla zjištěna, dle kožních testů, alergie na pyl břízy, ale problémy (řezání v očích, kýchání, slzení očí, ucpaný nos) začínají mnohem dříve, než kvete bříza, a to v současné době v polovině února. Přitom údajně alergii na pyl olše a lísky kožní testy neprokázaly. Prosím poraďte jakou prevenci zvolit, zda by pomohla v bytě čistička vzduchu a užívání potravinových doplňků na podporu imunity? Děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Kupčík.
Odpověď
Dobrý den, pane Kupčíku,
na Vaše problémy existuje hned několik možných vysvětlení. Tady jsou některá z nich:
- Můžete být alergický na jiné stromy, které letos kvetou už od února, například topol, jasan, teoreticky i tis. Doporučuji poradu s alergologem, jestli by nebylo vhodné rozšířit skupinu testovaných alergenů.
- Pokud se Vaše dýchací a oční problémy objevují hlavně po ránu, mohla se Vaše alergie rozšířit i na roztoče. Opět lze otestovat.
- Vaše potíže nemusejí být alergického původu, ale infekčního.
Používání čističky vzduchu je určitě vhodné. Funguje zejména na pylové, plísňové a zvířecí alergeny, ale odstraňuje i některé bakterie a viry (vybrané modely) a samozřejmě prach všech velikostí, který dráždí dýchací cesty.
Potravinové doplňky jsou samozřejmě bez garance účinnosti a vyžadují hodně trpělivosti, ale v některých případech mohou pomoci. Hodí se například betaglukany nebo probiotika (slibné jsou kmeny Lactobacillus casei nebo Lactobacillus rhamnosus), které regulují imunitu. Někomu mohou vyhovovat i léčivé rostliny.
Možná by Vám pomohla i léčba alergenovými vakcínami, ale to už je otázka na Vašeho alergologa.
Ať se Vám daří,
Michal Závacký, ProAlergiky.cz