Dobrý den, poslední cca 4roky mě trápí převážně od června do srpna rýma a kýchání. před měsícem jsem byl na alergologii a dle kožních a krevních testů jsem alergický pouze hraničně na červencové traviny. mám předepsaný lék Xados, který mi moc nepomáhá, zkoušel jsem i claritine a flonidan. Ten Flonidan mi jednou pomůže tím způsobem že mám potom ucpaný nos a nemůžu ani smrkat až z toho bolí hlava a jindy zase nepomůže vůbec. Až dnes jsem podle těchto stránek zjistil, že existuje "alergie" související se změnou teploty a na chlad. Dříve mě něco takového napadlo při pozorování na co můžu být alergický, ale myslel jsem, že budu za blbce říct někomu že jsem alergický na změnu teploty. KOlikrát, ale sedím v práci, žádná změna teploty není a stejně začnu kýchat a smrkat. Mám lehčí nepravidelnou rýmu celoročně. Může to souviset i s tím? někde jste psali o návštěvě ORL. Je to i můj případ? Děkuji a pěkný den přeji.
Odpověď
Dobrý den,
je třeba si uvědomit, že alergická rýma je chronický alergický zánět - to znamená, že sliznice v horních cestách dýchacích jsou zánětlivě zduřelé a zvýšeně citlivé (tzv. přecitlivělé). Pokud je takto změněná sliznice podrážděná jakýmkoliv nespecifickým podnětem - např. cigaretovým kouřem, změnou teploty, výraznějším pachem - pak dojde ke zvětšení zánětu a tím i zhoršení rýmy. Změna teploty tedy nepůsobí jako alergen, ale pouze zhoršuje stávající potíže.
Tzv. chladová alergie se ale projevuje jinak, jedná se v podstatě o kopřivku na pokožce v místě kontaktu se studeným vzduchem.
Současné vyšetřovací metody v alergologii nejsou bohužel tak citlivé a odhalí pouze část alergenů způsobujících potíže. To znamená, že alergickou rýmu můžete mít, i když jsou výsledky testů negativní.
Léčebné možnosti jsou naštěstí dnes výrazně lepší, je možné volit mezi více typy léků proti alergii. Vy jste zkoušel 2 typy léků proti alergii (Xados a Claritin - Flonidan mají stejnou účinnou látku). Doporučuji vyzkoušet např. Xyzal či Ewofex. Vzhledem k tomu, že vaše potíže jsou celoroční, pak by byla vhodná dlouhodobá pravidelná léčba. Je třeba doplnit i ORL vyšetření - úlevu by mohl přinést i nosní spray přidaný k výše uvedené léčbě. Určitě vyzkoušejte i nosní konvičku.
S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.