Dobrý den. Na konci ledna letošního roku mi byla zjištěna laktózová intolerance a dále pak zkřížené alergie mezi pyly a potravinami : bříza, trávy, ambrózie, pelyněk. Dále pak zkřížené alergie mezi alergeny nepylového původu a potravinami : roztoči, latex. Před zjištěním jsem měla úporné trávicí potíže (průjmy, křeče v břiše, nadýmání...), pak došlo k velkému zlepšení (na krátkou dobu), ale pak mi začalo být zase občas špatně...nyní po 7 měsících dodržování tohoto stravování jsem strašně vyčerpaná. Z důvodu, že mi byla zjištěny alergie, které jsem na začátku jmenovala, se z obav, že mi bude špatně, držím jen jistých potravin. A jím vlastně po celou dobu jen rýži a výrobky z ní, vajíčka, maso, sojové mléko, některé sojové jogurty, šmakouna. Nekořením, pouze solím a občas např. trochu bazalky. Myslím, že už je mi špatně i z té jednostranné stravy, jsem strašně moc unavená, asi tak 4x týdně mám migrénu, motá se mi i hlava... Moc nevím, jak to řešit. Alergolog mi s tímto zatím neporadil... Nerozumím tomu, zda se mě nutně musí týkat vše, co mi bylo zjištěno. Například, když tam mám zahrnutou i kukuřici, brambory, mohu například potraviny, kde je kukuřičný škrob, bramborový škrob? Protože všude něco je...buď škrob nebo slunečnicový olej, který tam mám také zahrnutý...Lékař chce také po těch 7 měsících co nejím vůbec mouku (jen rýžovou) udělat znovu zátěž na lepek, ale to znamená, že budu muset jíst potraviny z pšenice a že mi bude zase ještě hůř.... Jak mohu postupovat abych rozšířila svůj jídelníček? Kam se mohu obrátit, abych zjistila, na jaké přesně potraviny je alergie a co třeba nevadí (pokud se to dá nějak rozklíčovat)? Existuje nějaký lék na potravinovou alergii? Žádné léky neužívám. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, Gábino,
v první řadě byste měla vědět, že imunologické testy (ať už na pokožce či z krve) nemusí být vždy přesné. Přecitlivělost, která vyjde v testech, se v reálu vůbec nemusí projevovat. Z toho důvodu je u potravinové alergie vždy důležitější, zda vám podezřelá potravina skutečně dělá špatně. Neměla byste žádná jídla vyřazovat pouze na základě alergologických testů.
Zároveň se nevyhýbejte potravinám jenom proto, že je najdete v nějaké tabulce zkřížených alergenů. V tabulkách jde pouze o pravděpodobnost křížení. Opět je potřeba opatrně zkoušet, co vaše tělo snese. Připravujte pro sebe jídla, která mají co nejméně ingrediencí, abyste byla schopna lépe identifikovat alergeny, které vám skutečně způsobují obtíže. Pro psychickou i fyzickou pohodu je velmi důležitá pestrá strava, to určitě sama cítíte.
Škrob vyrobený z kukuřice nebo brambor bohužel může obsahovat malé množství alergizujících bílkovin. U oleje je to málo pravděpodobné.
Snížená tolerance vůči laktóze může být vyvolána právě potravinovou alergií. Jakmile se vaše střeva uklidní, může se tolerance mléčného cukru zase částečně vrátit.
Pokud vaše problémy začínají u pylové alergie, pobavte se se svým alergologem o možnosti vakcinace. Díky alergenovým vakcínám se tělo naučí tolerovat nejen pyly, ale i některé s nimi zkřížené potraviny. Na některé potravinové alergeny, podávané dlouhodobě po velmi malých dávkách, si dokonce tělo může časem "zvyknout" a přestat reagovat alergicky. Obojí chce velkou trpělivost.
Držíme Vám palce,
Michal, ProAlergiky.cz