Ionizátor je malé elektrické zařízení, které pomocí elektrického výboje do vzduchu vysílá ionty, obvykle záporné ionty. Právě těch bývá v budovách často nedostatek, což může mít za následek únavu a ospalost.
Ještě příjemnější dýchání
Zvlhčovače vzduchu si lidé pořizují zejména kvůli tomu, aby se jim lépe dýchalo. A ionizace tomu ještě napomáhá.
Když je ve vzduchu záporných iontů dostatek, lidské plíce mohou lépe pracovat s kyslíkem. Některé zdroje uvádějí, že se může zlepšit i psychická pohoda člověka.
To ale není vše. Ionty jsou také schopny částečně čistit vzduch, i když samozřejmě ne tak dokonale jako mikrofiltry (HEPA aj.), uhlíkové filtry a další filtrační prvky v čističkách vzduchu. Ionty se ve vzduchu navazují na pevné částečky (prach, alergeny) a způsobují jejich rychlejší usazování v místnosti. Některé plyny a pachy se působením iontů neutralizují.
Hlavní funkcí zvlhčovačů s ionizátorem však zůstává zvyšování vzdušné vlhkosti.
Ionizátor i u nejlevnějších zvlhčovačů
Ionizátorem překvapivě nejsou vybaveny jen dražší přístroje nadupané funkcemi, ale i modely s cenou kolem dvou, tří tisíc korun. Samotný ionizátor je levné zařízení, které cenu přístroje téměř neovlivňuje.
Které konkrétní modely zvlhčovačů ze sortimentu E-shopu ProAlergiky.cz jsou ionizátorem vybaveny?
Ionizátor se v mnoha případech spouští automaticky v okamžiku zapnutí zvlhčovacího přístroje, nezapíná se samostatně.
Kam se zvlhčovač vzduchu s ionizátorem hodí?
Zvlhčovač vzduchu kombinovaný s ionizátorem je vhodný do vytápěných místností se zvýšenou prašností, jako jsou ložnice, dětské pokoje, obývací pokoje nebo kanceláře.
Pro osoby trpící astmatem a alergiemi jsou v každém případě vhodnější čističky vzduchu, ať už samostatné nebo kombinované se zvlhčovačem. Jsou schopny zajistit daleko účinnější čištění vzduchu než ionizátor ve zvlhčovači.