Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání promašťující kosmetiky však není jediný způsob, jak můžete tomuto problému předcházet. Užitečnými pomocníky v boji o hydratovanou pokožku jsou také zvlhčovač vzduchu a sprchový filtr. Jakým způsobem vlastně tyto pomůcky pomáhají?
Suchý vzduch – suchá pokožka
Vlhkost vzduchu v topné sezoně v některých bytech klesá až k 15 procentům, přitom za ideální pro člověka se považuje vlhkost kolem 50 procent. V příliš suchém prostředí dochází k vysušování nejen dýchacích cest, ale i pokožky.
Suchý vzduch v domácnostech je jednou z hlavních příčin zhoršování atopického ekzému v zimním období. A přitom zvlhčovat vzduch není nic náročného!
Zapomeňte však na mokré ručníky nebo odpařovače zavěsitelné na radiátory. Abyste vlhkost vzduchu vrátili na normální úroveň, potřebujete do něj odpařit i několik litrů vody za den. A toho těmito tradičními pomůckami nedosáhnete.
Zvlhčovač vzduchu pomůže doplnit ztracenou vodu
Ke zvyšování vzdušné vlhkosti vám nejlépe poslouží přístroje k tomu určené – zvlhčovače vzduchu. Na trhu jich najdete nepřeberné množství. Od jednoduchých přístrojů za pár stovek až po funkcemi nabité stroje s automatickou regulací, jejichž průměrná cena se pohybuje kolem pěti tisíc korun.
Z preventivních důvodů si kontrolujte nejen vlhkost vzduchu, ale i jeho teplotu. Neměla by přesahovat 21 °C. V přetopených místnostech rapidně klesá vlhkost vzduchu a také v nich člověk daleko více potí a pot, jak známo, zhoršuje stav ekzému.
Protichlorový filtr do sprchy
Při sprchování a koupání je vaším nepřítelem číslo jedna chlor, který se používá k desinfekci pitné i užitkové vody.
Chlor odmašťuje svrchní vrstvu pokožky – součást oné známé kožní bariéry – a údajně také zrychluje odumírání kožních buněk. V prvním případě se voda z pokožky rychleji odpařuje, v druhém případě odumřelé kožní buňky více vody samy spotřebovávají. Ať tak či onak, výsledkem je nedostatek vody. A to je pro atopickou pokožku, která má sama o sobě oslabený svůj „ochranný štít“, rána pod pás.
Proto se doporučuje vystavovat ekzematickou pokožku chloru co nejméně. V domácích podmínkách je nejpohodlnějším řešením používání sprchového filtru. Jde o jednoduché zařízení, které našroubujete na vodovodní baterii. Voda tekoucí do sprchy nejprve proteče tímto filtrem, kde se odbourá převážná většina chloru.
Sprchové filtry změní molekuly chloru tak, aby nemohly škodit. Přitom do vody nepřidávají žádné chemikálie. Kapacita filtrační náplně stačí až na 30 000 litrů vody, pak se vymění buď celý filtr, nebo jen samotná náplň.
Máte se zvlhčovače vzduchu nebo sprchovým filtrem vlastní zkušenost? Napište nám svůj názor.