Zvlhčovače vzduchu se vyrábějí v mnoha různých podobách. Parní a ultrazvukové nejsou jediné, které existují. Jaké typy zvlhčovačů jsou tedy k dostání a pro koho jsou vhodné?
Všechny zvlhčovače vzduchu fungují tak, že přeměňují vodu na vodní páry, které se pak rozptýlí ve vzduchu a tím zvýší jeho vlhkost a příznivě působí na dýchací cesty. Rozdíly jsou v tom, jakým způsobem k této výrobě páry dochází.
Každá z následujících technologií má své klady a zápory, nicméně většinou nejvíc záleží na celkové vybavenosti konkrétního zvlhčovače.
Parní zvlhčovač
Páru vytváří pomocí topného tělíska.
Výhody
- Teplá pára se dobře rozpouští ve vzduchu, a tak je tento princip zvlhčování velmi efektivní. Při ohřevu se zahubí případné bakterie přítomné ve vodě.
Nevýhody
- Topné těleso v přístroji má velkou spotřebu elektřiny.
- U nejlevnějších nebo zastaralých modelů může být vycházející pára skutečně horká, a tak může být rizikem pro malé děti. Poctiví výrobci mají tento problém vyřešen tak, že přístroj páru před opuštěním zvlhčovače ochlazuje na bezpečnou teplotu.
Parní zvlhčovače jsou ideální do oblastí s měkkou vodou. Pokud chcete pomocí horké páry zvlhčovač i tam, kde teče tvrdá voda, vybírejte takový přístroj, který je vybaven nějakým změkčovacím zařízením.
Příklady parních zvlhčovačů:
Ultrazvukový zvlhčovač
Pomocí ultrazvukové vibrační membrány rozprašuje vodu na mikroskopické kapky, umělou mlhu.
Výhody
- Má nízkou spotřebu elektřiny (s výjimkou modelů s předehřevem vody).
- Je schopen dosáhnout nejvyššího zvlhčovacího výkonu mezi zvlhčovači.
Nevýhody
- Pokud není přístroj vybaven ohřevem vody nebo nějakým antibakteriálním zařízením, je z něj nutné vylévat starou vodu, aby se případné bakterie z ní nerozprašovaly do vzduchu.
Ultrazvukové rozprašovací zařízení je citlivé na nánosy tzv. vodního kamene. Do oblastí s tvrdou vodou je proto vhodné pořizovat zvlhčovač vybavený nějakým zařízením na změkčování vody, případně používat destilovanou nebo převařenou vodu.
Příklady ultrazvukových zvlhčovačů:
- Lanaform Vapo Elegance
- Airbi Mist
- Stylies Hera
- Air-O-Swiss U650
Zvlhčovač se studeným odparem
Voda se rozlévá po speciálním povrchu a z něj je pak ventilátorem odpařována do vzduchu. Aby to nebylo tak jednoduché, existují dvě odlišné technologie studeného odparu. Rozdíl je v tom, z jakého druhu povrchu se voda odpařuje:
- diskový zvlhčovač – rotující kotouče
- deskový zvlhčovač – kazety s vrstvou z nasákavého materiálu
Společné výhody
- Je schopen částečně čistit vzduch, i když jen od větších prachových částeček včetně některých pylů.
- Jde o nejpřirozenější princip zvlhčování, při kterém nemůže dojít k převlhčení místnosti.
Společné nevýhody
- Při zanedbaném čištění a nevylévání staré vody může docházet k množení bakterií v nádrži a jejich úniku do vzduchu. Dávejte proto přednost modelům vybaveným nějakým antibakteriálním zařízením.
- Proces zvlhčování je díky principu přirozeného odparu pomalejší a nelze zpravidla dosáhnout vyšších hodnot vlhkosti (tj. přes 50 %).
Diskový, nebo deskový studený odpar?
Přednostmi diskových zvlhčovačů před těmi deskovými jsou nízké náklady na náhradní díly a vysoká odolnost vůči tvrdé vodě.
O diskových zvlhčovačích píšeme podrobněji v článku Pračky vzduchu – co od nich očekávat.
Příklady zvlhčovačů se studeným odparem:
- Stylies Aquarius (diskový)
- Stadler Form Oskar Big (deskový)
- Boneco/Air-O-Swiss 2055D (diskový)
- Airbi Airwasher (diskový)
Jak poznám, jakou technologii zvlhčovač využívá?
U každého modelu zvlhčovače vzduchu v E-shopu ProAlergiky.cz je viditelně vyznačeno, jaký princip zvlhčování využívá. Tento údaj najdete jak v popisu produktu, tak v parametrech.
Jaké máte se zvlhčovači zkušenosti vy? Vyhovuje vám vlhčí vzduch? Která zvlhčovací technologie je podle vás nejlepší a proč?