Filtry, které není potřeba měnit, najdete skoro v každé čističce vzduchu
Čističky vzduchu jsou obvykle vybaveny více než jedním filtrem. Nejčastější sestava filtrů je tato:
- předfiltr na vlasy a jiné hrubé nečistoty
- uhlíkový filtr na pachy a nebezpečné plyny
- mikrofiltr na alergeny, jemný prach a další pevné mikroskopické škodliviny
Ačkoli různí výrobci umožňují omývání různých filtrů, existují v tomto určité zvyklosti:
Předfiltr, který má obvykle podobu plastového síta, je téměř vždy trvalý. Pokud jej sami nepoškodíte, vydrží vám po celou dobu životnosti čističky. Tento typ filtru je běžně omyvatelný, i když mnohdy stačí jej šetrně povysávat.
Uhlíkových filtrů existuje více druhů a většinu z nich omývat nelze. Ani to nemá smysl, protože vstřebané pachy a jedy se vodou stejně nevymyjí. Tyto filtry se však v případě zaprášení dají čistit vysavačem.
Mikrofiltr je hlavním filtrem čističek a může využívat různou technologii lapání nečistot. Výraznou převahu má technologie HEPA, u které skoro nikdy není doporučeno omývání. Snižovala by se tím účinnost filtrace. Výjimkou jsou modely U300 a U450 od značky Winix, ani jejich HEPA filtr se však nemá oplachovat více než dvakrát.
Menšina modelů čističek obsahuje nějaký druh elektrostatického mikrofiltru. U typu HPP, jakým je vybavena například čistička Stylies Pegasus, je možné časově neomezené omývání. Ale třeba tenké elektrostatické filtry u čističek značky Daikin čistit nelze.
Čistička vzduchu Stylies Pegasus, která se pyšní omyvatelným mikrofiltrem typu HPP
Úspora za filtry versus účinnost
Pokud uvažujete o pořízení čističky vzduchu z důvodu alergie nebo jiných zdravotních potíží, zajímejte se o to, které čističky nabízejí opravdu účinnou filtraci a zároveň vzduch v místnosti vyčistí rychle.
V obchodech totiž můžete narazit na přístroje s jedním filtrem, a ještě k tomu omyvatelným. Existují i čističky zcela bez filtru. Úspora peněz je lákavá, avšak tyto přístroje často nejsou schopny alergeny z místnosti dostatečně účinně odstraňovat.
Některé uhlíkové a HEPA filtry, i když u nich není povoleno omývání, mohou vydržet i několik let díky suchému čištění, čímž se náklady na provoz čističky znatelně sníží. Takto to chodí například u značky Sharp.
Náš tip: Životnost neomyvatelných filtrů může prodloužit jejich pravidelné vysávání. K tomu je vhodná hubice vysavače na čalounění nebo kartáčová. Někteří výrobci takovou údržbu filtrů v návodech k obsluze vysloveně doporučují.
Většina předfiltrů se dá čistit vysavačem (foto: Winix)
„Time is money“ platí i u čističek
Výrobci se snaží vyhovět různým požadavkům uživatelů ? jak těm, kteří chtějí šetřit peníze, tak těm, kteří chtějí šetřit svůj čas:
- U některých čističek se filtry nemusejí nijak zvlášť udržovat, protože se na konci životnosti vymění za nové, které ale stojí třeba několik stovek korun ročně.
- Modely, jejichž filtry vydrží mnoho let nebo i napořád, zase vyžadují více péče ze strany uživatele, tedy jeho čas a energii.
Opatrnost při čištění filtrů
Když už si pořídíte čističku s omyvatelným nebo jinak čistitelným filtrem, pamatujte na to, že péče o filtry není vhodným úkolem pro alergika ani člověka s oslabenou imunitou. Při očistě se z filtru mohou uvolňovat alergeny, bakterie a prach, které mohou ohrožovat dýchací cesty.
Rodinám alergiků se proto doporučuje upřednostňovat čističky s jednorázovými filtry, které se po zanesení likvidují.
Některým omyvatelným čističkovým filtrům trvá docela dlouho, než uschnou. U silnějších mikrofiltrů to může být i mnoho hodin. Dokonalé proschnutí je však nutné, protože kdybyste do čističky nainstalovali vlhký filtr, vlhkost by mohla přístroj poškodit. Pokud vám čekání vadí, pořiďte si náhradní filtr anebo se na omyvatelnost filtrů vykašlete.