Zvlhčovač vzduchu pomáhá během nemoci
Pokud se léčíte s rýmou nebo kašlem, neměli byste se dlouho zdržovat v místnosti se suchým vzduchem. Díky zvlhčovači vzduchu si vlhkost můžete udržovat na přirozené hodnotě kolem 50 procent, ale na několik dní může být i vyšší.
Vlhkost nad 60 % umějí vytvořit ultrazvukové zvlhčovače, případně parní zvlhčovače.
Dýchání vlhčího vzduchu podporuje samočisticí schopnost dýchacích cest. Například lépe odcházejí nadbytečné hleny. I když doba léčby se zřejmě příliš nezkrátí, dýchací cesty se méně ucpávají, a tak se vám může aspoň lépe dýchat.
Náš tip: Ještě intenzivnější péči o dýchací cesty vám zajistí inhalátor.
Užitečná prevence nejen respiračních onemocnění
Zvlhčovač vzduchu byste neměli pouštět jenom ve chvíli, kdy máte potíže. Používejte jej vždy, když u vás vlhkost vzduchu začne padat pod 40 %. K tomu obvykle dochází v topné sezoně. Někdy je potřeba zvlhčovat i několik měsíců v kuse.
Dlouhodobým pobytem v prostředí se suchým vzduchem se zvyšuje pravděpodobnost infekčního onemocnění dýchacích cest, ale i projevů alergie a astmatu.
Pro celosezonní preventivní zvlhčování vzduchu jsou ideální zvlhčovače se studeným odparem, které zvlhčují vzduch nejpřirozenějším způsobem.
Zvlhčovače vzduchu se studeným odparem od značky Stylies
Dostatečně vlhký vzduch pro bezpečné dýchání
Aby dýchací cesty mohly plnit svou obrannou funkci, potřebují dýchat vzduch, který bude mít relativní vlhkost přibližně nad 40 procent. Je-li vzduch suchý, sliznice dýchacích cest ztrácejí svou přirozenou vlhkost, která je důležitou součástí jejich obranného „štítu“.
Na jejich lepkavém povrchu se totiž zachycují vdechnuté choroboplodné zárodky, alergeny nebo částečky prachu. Sliznice je pak dokáže vypudit zpátky z těla díky pohyblivým řasinkám na jejím povrchu, případně na ně zaútočí buňky imunitního systému.
Pokud je tato ochrana oslabená, nečistoty se dostanou hlouběji do dýchacích cest, odkud se jich tělo hůře zbavuje. A to bohužel není jediné riziko.
Další problém je ten, že v místnosti se suchým vzduchem se daleko lépe šíří viry běžných respiračních chorob. Kapénky, které kolem sebe šíří nemocný člověk během kýchání, kašlání nebo i mluvení, jsou vlastně viry obalené tekutinou. Suchý vzduch tuto tekutinu odpaří a viry jsou bez ní podstatně lehčí, díky čemuž jsou schopny putovat mnohem dál a držet se ve vzduchu mnohem déle.
Příliš suchý vzduch ohrožuje nejen dýchací cesty, ale i pokožku. Udržovat správnou vlhkost vzduchu je tak důležité rovněž pro atopiky.
Nákupní rádce: Jak vybrat zvlhčovač vzduchu