Jaká vlhkost vzduchu je optimální a jak jí dosáhnout?
Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 % a 60 %. Ve vytápěných prostorách bohužel často dlouhodobě klesá až ke 20 % Optimálním řešením nízké vlhkosti je zvlhčovač vzduchu. Zvlhčovačů vzduchu je dnes na trhu velká spousta. Můžeme je rozdělit podle principů fungování. Každý má svá specifika.
Jaký princip zvlhčování vzduchu vybrat?
Ultrazvukový zvlhčovač
Ultrazvukové zvlhčovače umí vzduch zvlhčit rychle a efektivně. Produkují viditelnou jemnou mlžinu, která je rozháněna do ovzduší. Jsou velice tiché a energeticky nenáročné. Hodí se do domácností s malými dětmi a tam, kde požadujeme intenzivní zvlhčení.
Zvlhčovače vzduchu s přirozených odparem a pračky vzduchu
Tyto "neelektrické" zvlhčovače pracují na principu podobném přirozené tvorbě vlhkosti v přírodě. Vodu v nádržce na sebe nabírají disky (filtrační kazety) a vlhkost je pomocí ventilátoru rozháněna do ovzduší. Vlhkost není v tomto případě viditelná, netvoří se pára. Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozený odpar, není možné touto technologií skokově zvýšit vlhkost vzduchu. Zvlhčení probíhá postupně. Jsou vhodné pro celoroční stálé užívání.
Existují i další typy zvlhčovačů, například parní zvlhčovače. Ty využívají pro tvorbu páry topné tělísko. Spotřeba energie je tím znatelně vyšší než u zvlhčovačů s jinými principy.
Zvlhčovač hlídá vlhkost za vás
Podstatná funkce, kterou by měl mít každý zvlhčovač, je automatická regulace vlhkosti – zabudovaný hygrostat, který hlídá požadovanou vlhkost. Nemůže se tak stát, že vzduch převlhčíte.
Pozor na kvalitu vody
Aby bylo zvlhčování efektivní a zdraví prospěšné, musí být voda v nádržce hygienicky čistá. Toho docílíme pravidelnou výměnou vody. Kvalitní zvlhčovače jsou vybaveny jak demineralizační patronou, která zamezuje usazování vodního kamene, tak i antibakteriální kostkou (tyčinkou). Ty účinně likvidují bakterie a další mikroorganismy v nádržce. Starost s provozem zvlhčovače je tedy minimální, účinek a přínos pro zdraví obrovský.