Základem péče o ekzematickou pokožku je řádné promazávání, a to nejen samotných ložisek ekzému, ale celého povrchu těla. Jedině tak pokožce doplníme chybějící tuky a vodu, aby byla zdravější a vláčnější. Co má pozitivní vliv na naši pokožku a na co bychom si naopak měli dát pozor?
Preventivně promazáváme i v obdobích, kdy se ekzém jeví jako zklidněný. Promazávacím přípravkům se odborně říká emoliencia. Patří mezi ně i léčivé krémy, masti, tělová mléka a koupelové oleje. Emoliencia kůži zvláční, promastí, hydratují, chrání proti zevním vlivům. Působí i preventivně, proto se používají jak v klidovém období, tak jako doplněk k ekzémovým lékům.
Při využití kosmetických přípravků příznivě působí především kosmetické mastné krémy a mléka typu voda v oleji s obsahem rostlinných olejů (např. pupalkový, sójový), které obsahují mastné kyseliny, zejména kyselinu linolovou a gama-linolenovou s prokázaným pozitivním významem (např. Eucerin Tělové mléko AtopiControl, mast Leciderm).
Další důležitou složkou těchto přípravků jsou hydratační přísady (např. vazelína, glycerol, kyselina hyaluronová) a protisvědivé přísady (lékořice, vodní řasy aj.).
Co naší kůži škodí při používání kosmetických přípravků
Vždy bychom měli mít na paměti, že užívání veškerých produktů, ať kosmetických, či přírodních, by se mělo řídit pravidlem, že vše, čím svoji pokožku promazáváme, naše kůže absorbuje. Proto nezapomínejme, že promazávací krémy by neměly být parfémované. Mnoho vonných esencí je vyráběno z toxických látek, z nichž například ftaláty mají prokazatelnou schopnost vzniku mnoha rizikových onemocnění.
Dále by krémy neměly obsahovat alkohol. Alkohol vysušuje pokožku a útočí na kožní bariéru. Na obalech se označuje názvy etanol, ethyl alkohol, metanol, isopropyl alkohol, benzyl alkohol a SD alkohol. Aby bylo minimalizováno riziko podráždění pokožky či kožních alergií, je žádoucí, aby kosmetické přípravky neobsahovaly parabeny.
Přírodní produkty vhodné k promazávání
Při výběru bylinných přípravků a přírodních produktů byste se měli řídit obecnými pravidly platnými pro jakékoli kosmetické produkty. Jejich hlavní funkcí by mělo být zvláčnění pokožky. Přírodní kosmetické přípravky ale obsahují různé druhy bylin, které mohou problematickou pokožku dráždit. Setkáte se s produkty, které obsahují např. čajovníkový olej (tea trea oil), heřmánek lékařský, škumpu jedovatou, měsíček lékařský, kmínový olej, na které může vzniknout alergická kožní reakce. Nejedná se však o pravidlo, naopak řada atopiků bylinné přípravky spokojeně využívá.
Co je rozhodující při výběru kosmetiky
Při výběru kosmetiky je vždy rozhodující individuální snášenlivost, ať už se jedná o výrobky klasické nebo zcela přírodní. Proto jakýkoli nový, a to i léčebný prostředek, neaplikujte na těle na větší plochy. Vyzkoušejte nejdříve test tolerance, tzn., naneste tři dny po sobě malé množství přípravku na kůži, např. na zápěstí. Neobjeví-li se svědění, pálení či zarudnutí, pak můžete přípravek aplikovat na potřebná místa.
Náš tip: Jak o ekzematickou a atopickou pokožku pečovat, se dočtete v článku o Ošetřování atopické pokožky.