Od včel pochází několik různých alergenů. Nejznámějším a nejčastějším je včelí jed. Ale objevují se i nežádoucí reakce na včelí mateří kašičku, propolis a dokonce i na lidmi tolik milovaný med. Jak spolu tyto alergeny souvisejí? Budou alergikovi vadit rovnou všechny?
Jak má alergik postupovat při bodnutí včelou
Píchnutí včelou bývá nepříjemné, ale u většiny lidí se žádné alergické příznaky neobjeví. Pokud však patříte mezi včelí alergiky, postupujte takto:
- Včelí žihadlo co nejdříve seškrábněte nehtem nebo tenkým předmětem. Snažte se přitom nemačkat jedový váček na jeho konci.
- Na místo vpichu přiložte ledový obklad. Až potud se postupuje stejně jako u „nealergiků“.
- Pokud se místo vpichu nachází na končetině, je dobré kousek nad toto místo uvázat nějaké škrtidlo – např. pásku, tkaničku nebo srolovaný velký kapesník či šátek. Tím zpomalíte vstřebávání jedu do krevního oběhu.
- Použijte léky z pohotovostního balíčku, kterým byste měli být vybaveni od lékaře. Většinou jde o injekční pero s adrenalinem a nějaké protialergické léky. Pokud balíček u sebe nemáte, zkuste sehnat alespoň nějaké antihistaminikum. Rozkousejte a polkněte dvě tabletky.
- Vyhledejte lékařskou pomoc. V případě mdlob, potíží s dechem nebo jiných příznaků anafylaktického šoku neváhejte přivolat rychlou záchrannou službu.
Lepší je léčba a prevence
Přecitlivělost imunitního systému na jed včel je možné odstranit pomocí alergenových vakcín. Aby vakcinace byla účinná, je však potřeba se jí podrobovat dva a více let. Alergolog může předepsat dva druhy vakcín – kapky pod jazyk, které užíváte sami, nebo injekce pod kůži, na které musíte docházet do ordinace.
Náš tip: Jak předcházet žihadlům? Odpoví vám článek Jak se vyhnout bodavému hmyzu v naší encyklopedii alergií.
Při prokázané alergii na včelí jed si rovněž dávejte pozor na čmeláky, i když tito tvorové nejsou vůbec útoční. Jejich jed je tomu včelímu podobný, tudíž by u vás mohl vyvolat alergickou reakci. Složení vosího a sršního jedu se od toho včelího liší výrazněji.
Včelí produkty – různý původ, různé alergeny
Pro lidi, u kterých byla potvrzena alergie na včelí jed, je největším rizikem mateří kašička. V mateří kašičce se totiž vyskytují bílkoviny, které jsou chemicky podobné bílkovinám přítomným ve včelím jedu.
U ostatních včelích produktů – medu a propolisu – není vazba na „včelí alergeny“ tak silná.
Alergeny, které se vyskytují v propolisu, pravděpodobně nejsou včelího původu. Hlavním podezřelým jsou pupeny topolu a dalších stromů, z jejichž šťáv včely propolis vyrábějí.
Med – problém spíše pro pylového alergika
Alergické reakce na med se opravdu mohou objevit, i když jsou spíše vzácné a většinou nebývají vážné. Obvykle bývají způsobeny obsahem pylových zrnek a plísňových spor v medu. Opatrní by měli být zejména alergici trpící vícečetnou pylovou nebo potravinovou alergií.
Na oprávněnou otázku, zda se člověk alergický na včelí bodnutí musí vyhýbat i všem včelím produktům, se nedá odpovědět jednoduše. Platí alespoň to, že člověk, u kterého došlo k alergické reakci na mateří kašičku, by se měl nechat otestovat rovněž na alergii na včelí jed.
Složení možných alergenů ve včelích produktech se doslova kus od kusu mění, a tak je téměř nemožné předpovědět, na který bude alergik reagovat a na který ne. Inu, včelky nejsou výrobní linka, která by se dala přesně naprogramovat.