Lidé alergičtí na včelí jed obvykle také nesnášejí jiné včelí produkty:
- mateří kašička
- propolis
- med
Příznaky bývají různorodé:
Při kontaktu alergenu s pokožkou se alergie projevuje nejčastěji jako svědivá kopřivka, případně až jako ekzém (dermatitida).
Při pozření včelího produktu se u alergika nejčastěji objevují trávicí potíže – nevolnost, zvracení, průjem. Může se však objevit i vyrážka na pokožce až svědivé otoky nebo ekzém, případně dýchací potíže, jako jsou kýchání, kašel a dušnost. Vzácně může reakce přejít do život ohrožujícího anafylaktického šoku.
Alergie na propolis
Propolis je lepkavá mazlavá hmota, kterou včely používají k desinfekci úlu. Jeho složení se liší včelstvo od včelstva. Za alergizujícími účinky propolisu pravděpodobně stojí výměšky z pupenů topolů, které včely sbírají jako jednu ze surovin pro „výrobu“ propolisu.
Propolisová alergie se dá snadno zjistit kožním testem. Ten lze provést buď u lékaře (alergolog nebo dermatolog), nebo doma. Lékař má k dispozici náplasťový test nebo jinou alergologickou metodu. Pokud doma máme propolisovou tinkturu, můžeme si pár kapek nanést na vnitřní stranu předloktí či zápěstí, rozetřít a nechat uschnout. Když testovací místo během následujících hodin zarudne, začne svědit nebo se objeví pupínky, jedná se pravděpodobně o alergickou reakci.
Propolis má antibakteriální, antivirové, protiplísňové a antioxidační účinky. Přidává se do některých dermatologických krémů a zubních past. Existují i žvýkačky a potravinové doplňky obohacené propolisem. Těm se musí propolisový alergik vyhýbat.
Alergie na mateří kašičku
Mateří kašičku včely vylučují ze svých krčních žláz a používají jako mimořádně výživné krmivo pro larvy a královnu. Člověk ji používá v některých doplňcích stravy, léčivech a kosmetických produktech. U velmi malého procenta lidí může vyvolat alergickou reakci, nejčastěji ve formě kopřivky nebo astmatické dušnosti, v horších případech v podobě život ohrožující anafylaxe.
Alergie na med
Nejmenším nebezpečím pro osoby alergické na včelí bodnutí je med. Hlavním alergenem je pyl. Nefiltrovaný nebo nepasterovaný med a produkty obsahující mateří kašičku tak mohou být rizikové pro osoby alergické na pyly a děti se sklony k atopii.
I když včely typické alergizující rostliny nenavštěvují, na jejich chlupatých tělíčkách se zachycují jejich pyly přítomné v ovzduší. Kvůli tomu jsou včelí produkty často kontaminovány alergizujícími druhy pylů a sporami plísní.