Parní čistič je jednou z možností, jak můžete ze své domácnosti odstraňovat alergeny. Tentokrát se zaměříme na úklid pylů, plísní a zbytků potravin.
Alergeny jsou za normálních okolností neškodné, a tak nemá smysl snažit se je všechny likvidovat. Zaměřte se vždy jen na ten alergen, který vám prokazatelně vadí, a těmi ostatními se nerozptylujte.
Pyly a plísně: Vroucí pára je pomůže zneškodnit
I přes vaši snahu se nějaký ten pyl do bytu vždy dostane, například na vlasech a oblečení a samozřejmě během větrání. Velmi pomáhá čistička vzduchu, protože ze vzduchu vysbírá většinu polétavých alergenů ještě před tím, než se stihnou někam schovat. Jenže ne každý alergik ji má.
Usazená pylová zrnka a spory plísní se stávají součástí běžného domácího prachu a většinu z nich odstraníte klasickým vysáváním a stíráním vlhkým hadrem. Ovšem ruku na srdce, kdo z vás uklízí opravdu poctivě a nezapomíná na žádnou plochu, kde se prach usazuje. Navíc některá pylová zrnka jsou vybavena háčky nebo jinými zachytávátky, pomocí kterých se déle udrží třeba v textilních materiálech.
A zde přichází na řadu parní čistič. Pod tlakem horké páry se rozpustí pyly a plísně uvízlé v kobercích, čalounění nebo matracích. Užitečné také může být parní „osvěžování“ oděvu. Touto procedurou se totiž zároveň neutralizují pylová zrnka zachycená na jinak ještě čistém textilu. Ostatní látkové předměty je lepší rovnou vyprat.
U plísní je sice řeč zejména o odstraňování mikroskopických spor, avšak výrobci parní čističe doporučuji využívat i k likvidaci rozrostlých plísňových ložisek. Tuto práci by člověk alergický na plísně raději dělat neměl.
Úklid pylových a plísňových alergenů pomocí horké páry provádějte alespoň jednou ročně po odeznění pylové sezony. Během pylové sezony stačí jednou až dvakrát měsíčně povysávat postele a sedací soupravy.
Alergizující potraviny: Odstraňte svinčík nejen po dětech
Stolování u stolu? Ve většině rodin nesplnitelný požadavek. Drobky a skvrny od jídla nebo pití tak samozřejmě najdete nejen v kuchyni, ale i na kobercích a nábytku v jiných místnostech.
Nejvíce znečištění od jídla je pochopitelně v domácnostech s malými dětmi. A bohužel v této věkové skupině je zároveň docela hodně potravinových alergiků. Dítě může zatoulaný alergen pozřít, vdechnout nebo si od něj znečistit pokožku – a alergická reakce na sebe nenechá dlouho čekat.
Na odstraňování zbytků potravin z pevných i textilních povrchů je parní čištění velmi účinné. Ne všechny potravinové alergeny se však působením vroucí páry rozloží, proto je vhodné rozpuštěné nečistoty zároveň odsát (parní vysavač) nebo alespoň důkladně setřít.
Zaměřte se zejména na podlahy a další povrchy, které využívají děti, tzn. postele, sedací soupravy, židle, stoly a hračky.
Náš tip: Trápí vás také alergie na roztoče nebo zvířata? Mrkněte na náš další článek Jak likvidovat roztoče a zvíření alergeny v domácnosti parním čištěním.
Považujete parní čistič za užitečný vynález, nebo si umíte usnadnit úklid i jiným způsobem?