Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je doporučován mimo jiné alergikům. Užitečný je například při alergii na roztoče nebo zvířata. Jak postupovat, aby bylo odstraňování těchto alergenů účinné?
Dejme stranou ekologičnost, účinnost na odolnou špínu a další výhody parního čištění. Je horká pára účinná i proti alergenům? Proti mnohým z nich ano. Alergeny totiž až na výjimky patří mezi bílkoviny a většinu z nich dokáže pára horkem rozložit na sloučeniny, které již nebudou alergizovat.
Roztoči: Zaměřte se na postele
Na roztoče i jejich exkrementy, které jsou hlavním zdrojem alergenu, je vroucí pára bezesporu účinná. Hlavními útočišti roztočů jsou jak známo matrace postelí, polštáře, přikrývky a čalouněný nábytek.
Jde obvykle o vysoké a rozměrné předměty, jejichž čištění je časově náročné. Pára musí proniknout co nejhlouběji a mít svůj čas na působení, proto je potřeba postupovat pomalu. Nevynechejte žádnou část povrchu a nezapomeňte, pokud to předmět umožňuje, jej otočit a ošetřit i z druhé strany.
Pokud matrace a další části postelí nechráníte před roztoči i jiným způsobem, například protiroztočovými povlaky, nejpozději po půl roce je potřeba čištění opakovat, protože roztoči budou zpět. Správný čas poznáte podle toho, že se vám začnou vracet příznaky alergie.
Parním čističem lze čistit také koberce, různé předložky nebo třeba textilní hračky. Ostatní textilie je lepší pravidelně prát.
Alergeny z koček, psů a dalších domácích zvířat: Pára usnadní úklid
Hlavním problémem zvířecích alergenů je jejich všudypřítomnost. Jsou schopny ulpívat na téměř jakémkoli povrchu, což komplikuje jejich odstraňování. Ne všechny jsou totiž omyvatelné nebo čistitelné horkou párou – třeba běžné stěny.
Parní čistič tak alespoň pomůže s údržbou koberců, čalouněného nábytku nebo pelíšků (včetně klecí, terárií a akvárií) a hraček vašich domácích mazlíčků. U omyvatelných ploch se díky němu dostanete i do různých spár a otvorů, odkud byste alergeny běžným hadříkem stěží vytřeli.
Pokud zvíře, na které je někdo z členů domácnosti alergický, chováte i nadále, opakujte parní úklid alespoň jednou měsíčně. Nezapomínejte však na další opatření pro snižování zvířecích alergenů, jako jsou čištění vzduchu, vysávání několikrát týdně nebo nastavení pravidel pohybu zvířete po bytě.
Dbejte na řádné uschnutí, hlavně u postelí
Parní čištění může u většiny alergií fungovat jako součást sady opatření na snižování počtu alergenů. Určité úklidové práce s ním můžete provádět důkladněji a rychleji. Lze ho aplikovat na většinu povrchů v domácnosti.
Pozor jen na zůstatkovou vlhkost, kterou v sobě mají tendenci po čištění udržovat čalouněné a jiné nasákavé povrchy. Tu může být ve vlhčích nebo špatně větraných prostorech problém včas vysušit. Vlhkost pak může být lákadlem pro plísně nebo jiné vlhkomilné „breberky“.
Jak nežádoucí provlhčení předmětů omezit na minimum? První možností je používání čističů vytvářejících takzvanou přehřátou (suchou) páru – pára při dosažení určité teploty přestává uvolňovat vlhkost. A druhou možností je okamžité odsátí vlhkosti, které zvládají parní vysavače neboli parní čističe kombinované s vysavačem.
Prát, nebo čistit párou?
Někdy ale máte na výběr. Třeba polštáře a přikrývky uschnou samozřejmě rychleji po propaření než po vyprání. Občas je samozřejmě vyprat musíte, ale parním čištěním můžete výrazně prodloužit rozestupy mezi praními.
Jaké máte s úklidem pomocí parního čističe nebo parního vysavače zkušenosti vy? Zmírnily se u vás alergické reakce?