V bytech s námi žijí především takzvaní roztoči domácího prachu, což jsou drobní živočichové z řádu členovců. Jejich velikost se pohybuje kolem 0,3 mm, jsou tedy pro oko neviditelní a pozorovatelní pouze mikroskopem. V našich zeměpisných podmínkách jsou nejvíce rozšířeny dva druhy, a to Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.
Samotní roztoči jsou i přes svůj strašidelný vzhled pro člověka neškodní. Pokud ovšem nejste alergici. Hlavním alergenem jsou trávicí enzymy roztočů obsažené v jejich výměšcích. Jejich velikost se pohybuje kolem 20 mikrometrů. 1 gram domácího prachu obsahuje 250 000 těchto fekálních částic.
Hlavními hnízdy roztočů jsou postele
Roztočů jsou v každém bytě desítky miliónů. Živí se především šupinkami lidské kůže, kterých člověk ztratí denně až 50 miliónů, a jiným organickým odpadem. Kromě toho se v teplém (25 °C) a vlhkém (nad 55 % RV) prostředí velmi rychle množí.
Proto jim v bytě nejvíce vyhovují ložnice, kde je najdeme v matracích, peřinách a polštářích. Vyskytují se i v sedacích soupravách, šatnících a kobercích. Žijí také v místech, kde se skladují potraviny.
Náš tip: Rady, jak množství roztočů udržet na minimu
V přírodě jsou jimi osídlena hnízda holubů, slepic a hlodavců. Nevyhovuje jim studený vzduch a UV záření. Žijí 70 až 120 dní.