Chufa (čti: „čufa“), Cyperus Esculentus, u nás Šáchor, v zahraničí však nejčastěji „Zemní mandle“ (současný hit zdravé výživy v Německu „Erdmandel“) nebo také „Tygří ořechy“. Vynikající alternativa nejen pro alergiky na ořechy, pro bezlepkáře, histaminiky, diabetiky, osoby trpící intolerancí laktózy, kaseinu, soji, ale i pro vyznavače raw, paleo, vegany a vůbec všechny „fajnšmekry“.
Šáchor je stará kulturní rostlina. Používal se již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem ve starověkém Egyptě. Staří Egypťané šáchor velmi uctívali, důkazem toho je, že ho vkládali do sarkofágů svých zesnulých např. spolu se šperky a jinými cennostmi, aby nebožtíky vybavili na jejich posmrtnou pouť i tou správnou potravou.
Do Evropy se šáchor dostal s příchodem Arabů na Pyrenejský poloostrov a jeho novou domovinou se stala oblast španělské Valencie, která v pěstování v současnosti vyniká, a jejíž chufa je považována za nejlepší na světě.
Konzumní částí rostliny jsou hlízky, které se vytvářejí na oddencích rostlin. Tyto drobné podzemní hlízky (tzv. chufas – čti „čufas“) mají hnědou barvu a zvrásněný povrch. Velmi připomínají seschlý lískový oříšek. Hlízky mají lahodnou lehce nasládlou mandlovo-lískovo-oříškovou chuť. Jejich první nesporná výhoda je v tom, že chuťově plnohodnotně ořechy nahradí a tak si na nich mohou pochutnat i lidé, kterým jsou ořechy kvůli alergii zapovězeny.
Hlízky – „čufa“ – zemní mandle – tygří ořechy – šáchor – lze po očištění konzumovat syrové, výborné jsou také, pokud je chvíli máčíme ve vodě, připravují se i vařené a pečené, upražené a umleté mohou být použity jako náhražka kávy.
Z „čufy“ se ve Španělsku vyrábí osvěžující lahodný nápoj zvaný „horachata“ (čti „orčata“). Semletá „čufa“ se naředí vodou, dochutí třtinovým cukrem a někdy i citronovou šťávou. „Horchata“ vzhledově připomíná mléko, ale stejně jako sojové, rýžové nebo mandlové mléko je skvělou alternativou pro osoby, které netolerují laktózu a kasein. Ve Španělsku existují zvláštní prodejny tohoto lahodného nápoje – tzv. „Horchaterías“, specializují se pouze na podávání „horchaty“. Z „čufy“ se také vyrábí olej – bohatý na zdraví prospěšnou kyselinu olejovou (téměř 84%).
No a konečně se z hlízek mele mouka či vločky, které ocení celiaci a nejen oni. Chuť je skutečně
vynikající a jejich využití v bezlepkové kuchyni velmi všestranné. Můžete přidávat do jogurtů, mléka, nebo se pustit do pečení. Chleba s šáchorem, muffiny, sušenky, cukroví anebo třeba šáchorový koláč s bílým mákem a pečenými hruškami – tyto pochoutky najdete na webu s recepty společnosti ADVENI, která šáchor právě do Česka ze španělské Valencie přivezla.
Zemní mandle jsou skvělou volbou nejen pro bezlepkáře, osoby s alergií na ořechy, osoby trpící intolerancí laktózy, kaseinu, sóji, ale pro všechny ty, kdo se chtějí stravovat zdravě. Zemní mandle vynikají vysokým obsahem vlákniny a napomáhají tak správnému fungování střev. Údajně mají také léčivé účinky při střevních onemocněních. Pomáhají také při syndromu dráždivého tračníku. Obsahují rutin. Ten má řadu pozitivních zdravotních účinků, mezi jeho největší přínosy patří především schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév. Rutin dále snižuje LDL cholesterol. Také je významná jeho antioxidační aktivita, schopnost zhášet volné radikály a s tím související protirakovinné účinky. Rutin také zesiluje účinek vitaminu C. Zemní mandle obsahují kromě vitaminu C, vitaminy skupiny B a především vitamin E, který v kombinaci s bohatě zastoupenou kyselinou olejovou pomáhá redukovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Z minerálních látek je třeba uvést draslík (7100 mg na kg!), hořčík (900 mg na kg!) a vápník (900 mg na kg!). Zemní mandle obsahují téměř 8% kvalitních bílkovin. Díky vysokému obsahu vlákniny a minimu jednoduchých cukrů nedochází k prudkým výkyvům hladiny krevního cukru, což ocení diabetici. Šáchoru jsou připisovány i protizánětlivé, antibakteriální a protikřečové účinky.
Mouku ze zemních mandlí můžete zakoupit v eshopu na Bezlepkova.com.
(PR)