Jaro je tu a s ním i nejvyšší čas dobře promyslet „kam s nimi“ o prázdninách. Na mysli mám naše potomky s alergiemi či intolerancemi některých složek potravin, pro které často není s ohledem na zdravotní stav jednoduché připravit takový prázdninový program, který by je zároveň bavil, ale kam by je i provozovatelé byli ochotni přijmout a zajistili jim náležité dietní stravování a zdravotní péči.
Podstatně lépe jsou na tom děti s astmatem a atopickým ekzémem. Pokud tedy zároveň netrpí polyvalentní potravinovou alergií. Někteří zřizovatelé totiž nejsou, bohužel, stále schopni zajistit ani bezlepkovou stravu. A to ani ti, u kterých bychom to pokládali za samozřejmost.
Jak tedy zajistit péči o, svým způsobem, zdravotně handicapované děti během dvouměsíčního volna, pakliže délka letních prázdnin a počet dní vaší dovolené spolu zrovna nekorespondují?Variant máme několik. Rozhodující je věk dítěte a jeho soběstačnost, samostatnost, schopnost adaptovat se na jiné prostředí, seznamovat se s novými kamarády. Na základě toho bych doporučila zodpovědně zvážit délku pobytu, aby nebyl potomek namísto relaxace naopak příliš stresován. Jedná-li se o staršího společenského tvora, můžeme zvolit více týdenní akci a naopak, u menšího introverta „projde“ spíše kratší pobyt s nocováním doma.
Při výběru vhodného prázdninového pobytu nelze opomenout ani naše finanční možnosti. Dopřát můžeme totiž potomkům jak čas strávený v České republice, tak i v zahraničí, a to na různě dlouhou dobu, od čehož se samozřejmě odvíjejí i vynaložené náklady. A propos! Víte, že existují možnosti, kdy nemusíte platit plnou částku?
Ozdravné (nejen) letní pobyty zdravotních pojišťoven
Zvažujete-li, kde váš potomek stráví prázdniny, doporučuji se nejprve poohlédnout po nabídkách zdravotních pojišťoven (ZP), neboť v tomto případě může být pobyt dítěte částečně vaší smluvní ZP hrazen. Většina pojišťoven totiž nabízí pro dětské klienty jak přímořské, tak i vysokohorské ozdravné pobyty, nejčastěji v Černé Hoře či Řecku a ve Vysokých Tatrách. Tato možnost se samozřejmě týká pouze těch dětí, které splňují indikační kritéria a zároveň nenachází-li se v jejich zdravotní anamnéze některá z kontraindikací. Ty se bohužel často týkají právě dětí s dietním potravinovým omezením, což mi přijde s ohledem na zřizovatele pobytu značně nekorektní. Konkrétní indikace a kontraindikace naleznete na webových stránkách vaší zdravotní pojišťovny. Obecně lze říci, že tyto pobyty jsou vhodné (mimo jiné) pro astmatiky, atopické alergiky a děti s chronickými dýchacími obtížemi. Naopak kontraindikací bývají polyvalentní potravinové alergie i celiakie. Vždy se doporučuje informovat přímo na konkrétní ZP.
V následující tabulce je uveden přehled pobytů pro letošní rok, včetně termínu podání příhlášky. Přihlášky na některé z nich jsou již uzavřeny, resp. jsou evidováni již pouze náhradníci (ale s vysokou pravděpodobností přijetí), u VoZP ČR, ČPZP a ZPMV ČR můžete na tyto pobyty ještě své dítě/děti přihlásit.
Prázdninové lázeňské pobyty
Další z možností, kde mohou děti strávit prázdniny, shledá-li revizní lékař žádost rodičů, resp. jejich pediatrů či odborných doktorů, jako opodstatněnou, je lázeňský pobyt, který bývá u většiny dětí plně hrazen ZP. Ale je tu malý zádrhel. Ač se lázně pro řadu rodičů, resp. jejich dětí, jeví zrovna v letním období jako ideální varianta, bývá bohužel často náročné nasměrovat schválený pobyt v lázních přesně na dobu letního volna, neboť termín nástupu určuje lázeňské zařízení a věřte, že je o tyto termíny velký zájem. Řada lázní se ale snaží vyjít klientům vstříc a rezervujete-li si termín včas, nebývá problémem domluva s přijímací kanceláří.
Indikační seznam péče hrazené zdravotními pojišťovnami (zjednodušeně řečeno soupis diagnóz, na základě kterých je dítěti pobyt v lázních schválen) je jasně daný a vychází z novely zákona o veřejném pojištění, který vstoupil v platnost v lednu 2015. Tato novela je pro řadu pacientů příznivější, neboť u některých diagnóz se prodlužuje základní délka pobytu na 28 dní (v posledních letech byla zkrácena na 3 týdny) a u některých dětských diagnóz umožňuje i prodloužení léčby.
Malým pacientům s dýchacími problémy bývají nejčastěji nabízeny Jánské Lázně, Lázně Kynžvart, Jeseník a Luhačovice. Na kožní problémy se kromě výše uvedených specializují i Lázně Bělohrad, Velké Losiny či Klimkovice. Dětem s trávícími problémy jsou doporučovány i Karlovy Vary. Liší se ovšem věk dětí, které jsou přijímány bez doprovodu. Doporučuji si předem zjistit.
Pobyty v dětských ozdravovnách
Léto v dětské ozdravovně? A proč ne! Samostatný pobyt dítěte je možný od šesti let a v adekvátních případech ho plně hradí zdravotní pojišťovna. Minimální doba pobytu je 21 dní. Na návrh lékaře se může pobyt potomka prodloužit až na dvojnásobek. Více o dětských ozdravovnách.
Dětské tábory
V neposlední míře tu jsou táborové pobyty. Ideálně pobytové, příp. alespoň příměstské. S různým druhem zaměření – rybářskými počínaje, přes tábory u koní, ale v nabídce jsou i počítačové, taneční či skautské. Bohužel část zřizovatelů není schopna zajistit takové podmínky, které by byly ideální pro ne zcela zdravé děti, za kterých by nedošlo k ohrožení jejich zdraví, příp. dokonce života, což nám, rodičům, značně zužuje a ztěžuje možný výběr letních aktivit. Naopak jsem se ale setkala i s postojem „nic není problém“, aniž by dotyčný přesně věděl, co vše dieta obnáší. Proto nabádám k obezřetnosti. Ne vždy ochota postačí. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. Jako kuchařka funguji řadu let na skautském táboře, a i když o potravinových dietách vím ledacos, anebo spíše právě proto, nebyla bych s klidným svědomím schopna přijmout zodpovědnost za např. dítě s bezlepkovou či bezmléčnou stravou. Přeci jen je něco jiného takovou dietní stravu připravovat v opravdu polních podmínkách. A není to o neochotě.
Alternativou jsou tábory speciálně určené pro alergiky či děti s potravinovou intolerancí, nejčastěji celiaky. Prozkoumala jsem internet a nabídka zase není tak malá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro inspiraci uvedu několik táborů zřizovaných různými subjekty a s různou programovou náplní:
Tábor pro alergické a astmatické děti
Tábor pro celiaky Velké Skaliny
Letní tábor u Kateřiny (jeden turnus s bezlepkovou dietou)
Příměstské tábory Brno (Plaváčci)
Dětské tábory Volareza (i pro celiaky)
Javor v lavoru (bez lepku a jiné potravinové alergie a intolerance)
Letní a příměstské tábory HP Koryčany
Paintballový tábor (bezlepková dieta možná)
aj.
Tábory ovšem nemusí probíhat pouze v ČR. Existují i subjekty, které se zaměřují na pořádání letních ozdravných pobytů, táborů i v zahraničí.
A co vy, využili jste někdy prázdniny k léčebně ozdravnému pobytu dítěte? Který tábor, ozdravovnu, lázně či jiné byste doporučili ostatním? Budeme velmi rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti!