Pokud vaše dítě nebo vy sami trpíte astmatem nebo atopickým ekzémem, popřemýšlejte o léčbě v lázních. I když se objevily zprávy o omezení úhrad ze strany zdravotních pojišťoven, zatím se nic nemění. Pokud vám lékař lázeňskou léčbu předepíše, můžete vyrazit během několika týdnů. České lázně mají s těmito nemocemi skvělé výsledky.
Přeskočit na:
Budou lázně i nadále zdarma?
Kde se léčí astma, alergie a ekzémy
V čem je léčba v lázních přínosná
Jak jsou lázně připraveny na děti
Budou lázně i nadále zdarma?
Kdo lázně opravdu potřebuje, měl by je mít i nadále plně hrazené ze zdravotního pojištění. Je pravda, že Ministerstvo zdravotnictví chystá změny ve vyhlášce týkající se lázeňské léčby. V polovině roku 2012 tak možná budou z tzv. indikačního seznamu vyřazeny některé diagnózy a u jiných se léčba zkrátí nebo nebude moci být tak častá. V žádném případě se ale nechystá to, že by pojišťovny přestaly hradit lázeňskou léčbu jako takovou.
Aby nám na lázně přispěla zdravotní pojišťovna, musí je předepsat lékař. Ve zmíněném indikačním seznamu je jasně vyjmenováno, co se z pojištění hradí a u kterých onemocnění. Záleží i na tom, který lékař lázně předepíše.
1. Komplexní lázeňská péče – pojišťovna hradí kompletní náklady na pobyt, tj. léčbu, ubytování i stravu. Je-li pacientem dítě od 3 do 6 let, hradí pojišťovna také pobyt jednoho z rodičů. U astmatu je potřeba doporučení alergologa, u ekzému kožního lékaře. V případě dětí by měl stačit požadavek dětského lékaře.
2. Příspěvková lázeňská péče – pojišťovna hradí pouze samotnou léčbu, zatímco ubytování a stravu si platí pacient.
Podle Svazu léčebných lázní se občas stává, že lázeňskou léčbu odmítají lékaři předepisovat v obavě, že budou ze strany zdravotních pojišťoven sankcionováni za překročení regulačních limitů. Jedná se však o omyl. Dle platné úhradové vyhlášky se na lázeňskou péči žádné takové limity nevztahují, tudíž lékařům žádné sankce nehrozí.
Kde se léčí astma, alergie a ekzémy
V Česku funguje řada lázní, ve kterých se léčí atopická a alergická onemocnění. Některé jsou státní, jiné soukromé. To však pro nás jako pacienty není důležité. I v soukromých lázeňských společnostech je možné získat lázeňskou léčbu plně hrazenou zdravotní pojišťovnou.
1. U dětí a mladistvých
Průduškové astma (nejen alergického původu) léčí na těchto místech:
- Luhačovice
- Kynžvart
- Jeseník
- Mariánské Lázně
- Velké Losiny
Do těchto lázní může alergolog poslat i děti s alergickou rýmou.
Na léčebné pobyty dětí s atopickým ekzémem se specializují v těchto lázních:
- Kynžvart
- Darkov
- Jeseník
- Lipová-Lázně
- Teplice nad Bečvou
V případě kombinace dýchacích alergických problémů a atopického ekzému (tzv. dermorespirační syndrom) doporučujeme tato lázeňská zařízení:
- Luhačovice
- Kynžvart
- Janské Lázně
- Jeseník
- Mariánské Lázně
- Velké Losiny
2. U dospělých
S průduškovým astmatem můžeme být alergologem vysláni do těchto lázní:
- Luhačovice
- Mariánské Lázně
- Jeseník
- Karlova Studánka
Stejná lázeňská města jsou k dispozici i pro léčbu alergické rýmy, která je však hrazena pojišťovnou jen částečně (příspěvková péče).
Do věku 25 let se můžeme léčit i s atopickým ekzémem, a to v těchto lázních:
- Jeseník
- Lipová-Lázně
- Kostelec
V čem je léčba v lázních přínosná
Léčba chronických dýchacích, kožních a řady dalších nemocí v lázních má u nás dlouhou tradici a rozhodně nepatří do starého železa. Do českých léčebných lázní nejezdí pacient na dovolenou spojenou s popíjením minerálek nebo za povyražením, ale za léčbou, která přináší skutečné výsledky. V lázních pacienta vnímají celostně. Nejde jen o vyléčení jedné konkrétní diagnózy, ale celkové dlouhodobé zlepšení zdravotního stavu člověka.
„Dnešní uspěchaná doba, obavy ze ztráty zaměstnání nebo nižšího příjmu v době nemoci nutí nemocné řešit jakýkoliv zdravotní problém medikamenty a tím podle jejich názoru rychlejší cestou,“ říká vedoucí lékař Lázní Luhačovice MUDr. Jiří Hnátek. „Opak je však pravdou. V dlouhodobém horizontu medikamenty zatěžují organismus a jejich časté nebo nadměrné užívání může mnohdy nevratně způsobit dlouhodobé zdravotní potíže. Lázeňství však preferuje léčbu pokud možno s minimem medikamentů přírodními procesy.“
Mezi takové přírodní léčebné postupy se řadí fyzioterapie a rehabilitace (dýchací a tělesná cvičení), různé druhy léčebných koupelí, pitná kúra s využitím léčivých vod, inhalace nebo léčba světlem. Většina běžných ambulantních lékařů nemá tyto léčebné prostředky k dispozici, lázně a ozdravovny jsou tak většinou jedinou možností.
Pozitivní vliv na léčebné výsledky má i samotné klima v lázních. Lázně jsou obvykle umístěny v čisté a klidné přírodní lokalitě. Přínos takového prostředí není jen v kvalitním vzduchu, ale také menším množství stresových podnětů.
Každý pacient má svůj individuální léčebný program předepsaný lázeňským lékařem. U astmatiků je velký důraz kladen na očistu dýchacích cest, na zkvalitnění dýchání a na nácvik správného podávání některých nezbytných léčiv, u ekzematiků na zahojení pokožky.
„Při opakovaných lázeňských pobytech nemocní udávají stabilizaci stavu nejméně na 3 až 6 měsíců, mají možnost snižovat dávky léků a snižuje se počet pracovních neschopností a hospitalizací,“ dodává MUDr. Hnátek.
Jak jsou lázně připraveny na děti
Lázně dávno neslouží pouze starším lidem po operaci žlučníku nebo s bolavými klouby. Velký prostor je věnován dětským pacientům a některé léčebny přijímají pouze děti. Většinou „dospěláckých“ nemocí mohou trpět i děti a jiné – například právě atopický ekzém – jsou spíše dětské. Poctivá a pravidelná lázeňská léčba astmatu v dětském věku snižuje pravděpodobnost, že se tato nemoc stane chronickou v pozdějším věku.
MUDr. Jana Rydlová, vedoucí lékařka dětské léčebny Luhačovice, zdůvodňuje úspěchy jejich pracoviště takto: „U dětí s chronickými chorobami dochází k omezení akutních vzplanutí nemoci a k prevenci chronických změn na dýchacích cestách. Mezi pilíře naší léčby patří díky velmi čistému ovzduší klimatoterapie, dále rehabilitace a také léčba minerálními vodami. Ty se využívají k pitné kúře, inhalacím a přírodním minerálním koupelím. Základem je zdejší léčivá voda Vincentka. Při atopickém ekzému tu nyní s velkým úspěchem používáme ovesnou koupel.“
Délka lázeňských pobytů dětí se pohybuje od čtyř do šesti týdnů. Děti od tří do šesti let se léčí v doprovodu rodičů. Rodič je po celou dobu ozdravného pobytu ubytován společně s dítětem. Zdravotní pojišťovna mu hradí ubytování i stravu. Rodič pouze za dítě platí regulační poplatek za pobyt ve zdravotnickém zařízení ve výši 100 Kč na den a za sebe lázeňský poplatek, nejčastěji ve výši 15 Kč na den, který putuje do kasy dané lázeňské obce.
Děti ve věku od šesti do 19 let rodiče většinou nedoprovázejí. Samozřejmě není zakázáno své ratolesti navštěvovat, případně si zaplatit i pobyt po celou dobu léčby dítěte. Na ozdravné pobyty se jezdí prakticky celoročně, není však potřeba mít strach, že by děti při několikatýdenním pobytu zameškaly školní docházku. Ve většině lázní zaměřených na děti je k dispozici plně vybavená základní škola, kterou pacienti navštěvují. Tedy alespoň pár hodin denně zaměřených na výuku hlavních předmětů.
V lázních se samozřejmě myslí i na zábavu dětí. Zkušené vychovatelky pro ně organizují besídky, diskotéky, karnevaly, výlety, soutěže a další kulturní akce. Velký důraz je kladen na kvalitu stravy. V dětských léčebnách se vaří z výživných, vyvážených a chemicky čistých surovin – opět tak, aby jídlo odpovídalo individuálním potřebám malých alergiků a atopiků.
„U nás mají všichni možnost seznámit se se zásadami zdravé výživy,“ říká MUDr. Rydlová. „V našich léčebnách běžně vaříme i několik druhů diet. Mnoho astmatiků a atopiků má totiž alergii na bílkovinu kravského mléka, na lepek a tak podobně.“
Informace o léčebných, relaxačních a wellness pobytech v Lázních Luhačovice, a.s., najdete na www.LazneLuhacovice.cz.