Jak rekuperace snižuje vlhkost
Rekuperace neboli zpětné získávání tepla je součástí vzduchotechniky, která provádí výměnu vzduchu v budově. Zjednodušeně funguje takto: Jednou trubkou do místností proudí čerstvý vzduch z venku, druhou se zase odčerpává vydýchaný vzduch ven z budovy.
Tyto trubky se někde uprostřed sbíhají v rekuperační jednotce, která je schopna část tepla z odpadního vzduchu předat příchozímu studenému vzduchu a tím jej ohřát. Díky tomu se snižují výdaje na vytápění.
Jenže odčerpávaný teplý odpadní vzduch obsahuje i vodní páry, které rekuperace není schopna předat příchozímu studenému vzduchu. Vlhkost tak uniká z budovy a vzduch v místnostech může být velmi suchý.
Ventilačním potrubím přes rekuperaci přichází čerstvý vzduch, ale někdy odchází vlhkost
Klimatizace aktivně odvlhčuje
U nástěnných i mobilních klimatizací dochází k odebírání vlhkosti ze vzduchu přímo během procesu chlazení. Vodní páry totiž při průchodu klimatizací kondenzují – přeměňují se na kapalnou vodu. Ta se potom odpařuje do odváděného horkého vzduchu nebo odkapává odvodňovací trubičkou.
Vzduch se tak během klimatizování neustále odvlhčuje. Mnoho modelů klimatizací je díky tomu možné používat i jako odvlhčovač vzduchu. Bohužel vlhkost často klesne až příliš.
Sledujte aktuální vlhkost vzduchu
Problémy obvykle netrvají celoročně. Na vlhkost vzduchu v interiérech má velký vliv vlhkost venkovního vzduchu, která se během roku mění. Suchý vzduch se objevuje nejčastěji v zimní sezoně během mrazivých dnů. Naopak na vrcholu léta na naše území často proudí vzduch vlhký.
Za přirozenou a zdravou se považuje relativní vlhkost v rozmezí 40 až 60 %. Spousta domácností je dnes vybavena meteostanicí nebo vlhkoměrem, díky kterým mohou snadno hlídat, jestli vlhkost neklesá pod hranici 40 %.
Dlouhodobý pobyt v místnosti se suchým vzduchem škodí dýchacím cestám i pokožce. Aby k tomu nedocházelo, udržujte správnou vlhkost. Nejjednodušeji to jde pomocí zvlhčovače vzduchu.
Pomůže jakýkoli zvlhčovač vzduchu s dostatečným výkonem
Zvlhčovač vzduchu můžete používat současně s klimatizací či rekuperací. Bude vám průběžně doplňovat ztracenou vlhkost. Není potřeba zvlhčovat celý byt. Stačí jej používat v místnostech, kde se nejčastěji pohybujete, tedy obvykle ložnice a obývací pokoj.
Je v zásadě jedno, jestli zvolíte zvlhčovač ultrazvukový, parní nebo se studeným odparem. Důležitější je, aby nabízel zvlhčovací výkon odpovídající velikosti zvlhčované místnosti. Ten můžete snadno odhadnout podle našeho nákupního rádce Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu.
Zjištěný minimální potřebný výkon pro jistotu navyšte o nejméně 20 %, aby byl zvlhčovač schopný vypořádat se s neustálým zvýšeným únikem vlhkosti, ke kterému během klimatizování i rekuperace dochází.
Zvlhčovač umístěte dál od klimatizace nebo nasávacích otvorů vzduchotechniky, nejlépe na opačnou stranu místnosti. Vlhkost se tak lépe rozptýlí po místnosti a okamžitě „neuteče“.