Léky, které by vás zcela zbavily potravinové alergie, bohužel zatím neexistují. To ale neznamená, že jediným řešením je celoživotní dieta. Jsou i další možnosti, jak svou alergii ovlivnit a zlepšit svůj zdravotní stav. Tady je několik z nich, o kterých jste možná dosud nevěděli.
Protialergické léky jen jako první pomoc
Že by se potravinová alergie řešila trvalým užíváním nějakých léků, to opravdu ne. Po lécích se sahá obvykle tehdy, když sníte zakázaný alergen. Ve volném prodeji si můžete koupit lék ze skupiny zvané antihistaminika. Účinkují zejména na kožní projevy potravinové alergie nebo slabší zažívací potíže.
V případě silné potravinové alergie se sklony k anafylaktickému šoku vám alergolog zřejmě předepíše adrenalinové injekční pero. U nezvladatelných zažívacích potíží možná napíše kortikoid. A malým dětem se zase dávají léky zvané kromoglykáty, a to zejména ve fázi, kdy už je zřejmé, že má dítě potravinovou alergii, ale ještě se nepodařilo odhalit příčinné alergeny.
Lidové léčitelství nabízí nejen bylinky, ale i houby
Houba zvaná penízovka sametonová, používá se i japonský název enoki, má podle nedávných testů regulační účinek na imunitní systém. Tím může být prospěšná v tlumení jeho nepřiměřených reakcí, jako je například alergie. Alergikům by měla prospívat i konzumace běžnějších hub, jako jsou žampion nebo hlíva. Hlavní účinnou látkou v nich jsou zřejmě glukany.
Na zmírnění alergického zánětu probíhajícího v sliznici žaludku a střev by podle bylinářů měly být užitečné černý rybíz, len a dub, respektive extrakty z jejich pupenů.
Doplňky stravy pro zlepšení zažívání
Odborníci mají tušení, že na vznik i průběh alergie má vliv stav střev a zejména přítomnost správné mikroflóry.
Prebiotika – vláknina
Existuje několik druhů vlákniny, jejíž konzumace může být prospěšná při potravinové alergii. Vláknina vytváří živnou půdu pro probiotické bakterie, čímž nepřímo ovlivňuje fungování imunitního systému.
Pravidelné užívání psyllia nebo jablečné vlákniny může mírnit střevní potíže při menších prohřešcích proti dietě.
Probiotika – přátelské bakterie
Probiotika by mimo jiné měla posilovat střevní sliznici a tím chránit tělo před průnikem alergenů z potravy. Také jsou údajně schopna zrychlovat rozklad zkonzumovaných alergenů. Studií už bylo provedeno hodně, ale jejich výsledky jsou docela rozporuplné. Zatím není jasné, jak přesně probiotika fungují a hlavně které druhy mohou být pro alergiky skutečným přínosem.
Pravděpodobnost, že budou probiotika účinkovat, je vyšší v dětském věku, kdy se střevní mikroflóra teprve vytváří. Nejslibnější je současné doplňování probiotik a prebiotik.
Vakcíny proti pylové alergii
Vakcíny, odborně specifická alergenová imunoterapie proti potravinovým alergiím jsou zatím ve fázi vývoje. Ale určitě jste někdy slyšeli o zkřížené alergii mezi pyly a potravinami. Díky podobnosti alergenů mezi určitými pyly a potravinami je u některých pacientů možné bojovat s potravinovou alergií pomocí vakcín na alergii pylovou.
Typickým příkladem takových pacientů jsou ti, kteří jsou alergičtí na pyly jarních stromů a zároveň jim kvůli tomu vadí některé druhy ovoce – při jeho konzumaci jim brní ústa, svědí je v krku a podobně. Anebo alergici, kterým vadí pyl trav a obilovin a zároveň některé obiloviny v potravinách.
Imunologická léčba pylové alergie spočívá v tom, že se pacientovi dlouhodobě podávají postupně se zvyšující dávky „jeho“ alergenu. Tělo si na tento alergen zvykne a přestane na něj přehnaně reagovat.
Vyléčením pylové alergie se s vysokou pravděpodobností zbavíte i té potravinové, a to možná již napořád. Zeptejte se na tuto možnost svého alergologa.
Přísná vylučovací dieta, nebo „domácí“ navykací imunoterapie?
Poctivě dodržovaná dieta vylučující potvrzené alergeny zůstává základem léčby potravinových alergií. Je vždy lepší se alergenu vyhnout než pak řešit nepříjemné následky. Jenže občasné prohřešky – úmyslné či neúmyslné – proti dietě mohou napomáhat i k vymizení alergie.
Ze zkušeností některých zdravotnických výzkumných týmů i nahodilých pacientů vyplývá, že princip alergenové imunoterapie funguje i na potravinovou alergii. Avšak jak už padlo o pár řádku výše, imunoterapeutické vakcíny zaměřené přímo na potravinové alergeny zatím nejsou dostupné.
Můžete ale experimentálně „vakcínovat“ doma a zkoušet tak svůj imunitní systém znovu „naučit“ snášet konkrétní potravinový alergen. Chce to ale velkou dávku obezřetnosti a hlavně trpělivosti. Tuto proceduru je vhodné provádět pouze při mírné potravinové alergii projevující se jen svěděním v oblasti úst – typicky jde o alergii na ovoce nebo zeleninu (s výjimkou celeru).
Postup navykání na potravinové alergeny
- Z důvodu lepší kontroly nad celým procesem si vyberte jen jeden alergen, na který budete tělo navykat.
- Zhruba jednou týdně rozžvýkejte malé sousto a velikost sousta velmi pozvolna zvyšujte.
- Alergen se začíná podávat v tak malém množství, které ještě není schopno vyvolat alergickou reakci. Je to dosti individuální, ale obecně jde o množství o velikosti drobku nebo kapky. U lehčích forem alergie to může být i kousek o velikosti fazole nebo půl lžičky tekutiny.
- Potravinu „žužlejte“ dvě až tři minuty a pak ji polkněte nebo vyplivněte.
- Proces navykání na alergen může trvat několik měsíců, někdy i pár let. I tato doba je individuální.
- Pokud se dostaví alergická reakce, je potřeba dát tělu přestávku alespoň 14 dní a pak začít opět od nejnižší dávky a dávku navyšovat pomaleji.
U těžkých potravinových alergiků, jejichž reakce měla podobu anafylaktického šoku, doporučujeme tuto imunoterapii provádět jen po dohodě s alergologem.
Máte vyzkoušený nějaký jiný způsob, jak zlepšit nebo dokonce vyléčit potravinovou alergii? Anebo jste zvyklí na svou dietu? Jak často musíte sáhnout po protialergických lécích?