Nekontrolované množení bakterií, zárodků plísní nebo roztočů v postelích je něco, co mnoha lidem způsobuje husí kůži. Alergikům a dalším lidem s oslabenou imunitou ještě navíc může zhoršovat zdravotní stav. Jaké kroky můžete podniknout, abyste potížím předcházeli a množství „breberek“ v peřinách měli pod kontrolou?
V postelích to žije
Bakterie mohou vyvolat infekci, plísně jsou jedovaté a existuje na ně alergie. No, a domácí roztoči, ti jsou zdrojem silně alergizujících výkalů.
Všichni tři nežádoucí návštěvníci se nejvíce množí v teple a vlhku. Ve vašem lůžku přesně takové podmínky jsou. Vytváříte je sami během svého pobytu v posteli ‒ hřejete svým tělem a vypouštíte pot, sliny a další tekutiny. Na tom těžko něco změníte.
Některé antibakteriální lůžkoviny částečně pomohou i s roztoči
Breberkám však můžete život znepříjemnit a jejich počty snižovat. První cestou, která je výrazně pracnější, je časté praní peřin a povlečení. Alespoň jednou měsíčně a alespoň při 60 stupních Celsia.
Udržování hygieny v lůžku vám mohou usnadnit antibakteriální lůžkoviny. Mezi nejrozšířenější antibakteriální úpravu patří Actigard, která potlačuje růst bakterií a plísní v posteli. Díky této úpravě se nemusejí tak často prát.
Sehnat můžete i antibakteriální povlečení, například s úpravou Sanitized. Ta působí na podobném principu jako Actigard.
Lůžkoviny, které potlačují růst plísní, působí zároveň i proti roztočům. Tito paraziti totiž k trávení své potravy potřebují určitý druh plísní.
Matrace se špatně udržují
Pozornější čtenář si teď jistě klade otázku: „A co dělat s matracemi? Ty přece nelze prát.“ To bohužel nelze, i když některé mají z výroby alespoň pratelný vnější povlak. Mikroorganismy však mohou růst pod ním, a tak jeho praní je účinné jen částečně. Třeba roztočů bývá v matracích nejvyšší hustota z celé postele a vlastně i z celého bytu.
Ani kvalitní vysavač nedosáhne příliš hluboko do matrace, aby nečistoty spolehlivě odstranil. O něco lepších výsledků můžete dosáhnout pomocí ručních antibakteriálních vysavačů vybavených UV lampou nebo s použitím spreje na odstraňování alergenů. Ale stále je to velmi pracné.
Proti roztočům jsou nejúčinnější povlaky
Při alergii na roztoče je nejlepší veškeré roztočové alergeny ze všech stran uzavřít, aby z matrace nemohly k alergikovi pronikat. K tomu slouží protiroztočové povlaky. Navlečete je na matraci, polštáře i přikrývky a přes ně nasadíte běžné povlečení. Účinkují velmi rychle.
Velkou výhodou je, že se s nimi odpadne časté praní a uklízení. Pravidelně perete pouze standardní povlečení. Polštář a přikrývku až tehdy, když jsou propocené nebo jinak znečištěné.
Náš tip: V jiném článku radíme, jak vybírat protiroztočové povlaky.
Nejpohodlnější je pak kombinace protiroztočových povlaků a lůžkovin s antibakteriální úpravou Actigard. Takto s minimální námahou bojujete jak proti roztočům, tak proti plísním a bakteriím v posteli.