Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450

Čím se řídit při nákupu protiroztočových povlaků

Protiroztočové bariérové povlaky jsou celosvětově považovány za nejúčinnější opatření proti roztočovým alergenům. Nasazují se na matraci, polštář a přikrývku. Aby byl povlak účinný, velikost pórů v jeho materiálu musí být maximálně 10 mikrometrů. Díky tomu nepropustí nejen samotné roztoče, ale především jejich exkrementy, které jsou silnými alergeny. Tento parametr většina povlaků dostupných na českém trhu splňuje, a tak rozdíly spočívají zejména v komfortu používání a údržbě.
Chcete si dobře vybrat? S výběrem protiroztočového povlaku vám odborně poradíme.
1

Srovnání protiroztočových povlaků podle materiálu

Nejrozšířenějším typem protiroztočových povlaků jsou tkané povlaky z přírodních nebo umělých mikrovláken. Oba zmíněné materiály poskytují srovnatelnou ochranu před alergeny, jelikož velikost jejich pórů se pohybuje kolem 6 mikrometrů. Hlavní rozdíl je v komfortu pro uživatele a v tom má bavlna mírně navrch. Třetí skupinou jsou povlaky s nanovlákennou membránou, která zvyšuje jejich filtrační účinnost.

ProtecSom – 100% bavlna

Bavlněné protiroztočové povlaky jsou tím nejlepším, co francouzská firma ProtecSom vyrábí. S úspěchem se prodávají v mnoha zemích světa. Patentovaná technologie tkaní umožňuje z přírodní bavlny vyrobit povlak, který dokonale chrání před pronikáním roztočových alergenů. Jedná se o průlom v tomto oboru. Povlaky ProtecSom nabízejí vysokou filtrační účinnost při zachování komfortu přírodního materiálu.

➕ vysoká účinnost filtrace
➕ velmi dobrá propustnost pro vzduch a vodní páry
➕ hladký a poddajný přírodní materiál
➕ nekluzký povrch
➕ při pohybu nešustí
➕ dobře odvádí přebytečné teplo od těla
➕ dlouhá životnost materiálu
➕ lze sušit v sušičce
➕ zdravotnický prostředek (přísnější kontrola kvality výroby)

Povlaky nanoSPACE

Český výrobce protiroztočových povlaků a lůžkovin používá při výrobě třívrstvý laminát s nanovlákennou membránou uprostřed, která dokáže s vysokou účinností bránit shromažďování roztočů a jejich alergenů ve výplni lůžkovin. 
Vnější vrstva povlaku je vyrobena buď z polyesteru, nebo z přírodního bavlněného saténu.

a) nanoSPACE Nanobavlna – na povrchu bavlněný satén

➕ nanomembrána zvyšuje účinnost filtrace (kromě roztočových alergenů nepropouští ani viry nebo bakterie)
➕ hebký povrch, který v létě příjemně chladí a v zimě naopak zahřeje
➕ plní zároveň funkci povlečení
➕ dobrá prodyšnost
➖ na matraci je dostupné pouze prostěradlo, nikoli plnohodnotný uzavírací povlak 
➖ nižší doporučená teplota praní
➖ nelze sušit v sušičce

b) nanoSPACE – na povrchu polyester

➕ nanomembrána zvyšuje účinnost filtrace (kromě roztočových alergenů nepropouští ani viry nebo bakterie)
➕ lehký materiál příjemný na dotek
➕ dobrá prodyšnost
➕ dobře odvádí teplo od těla
➖ při pohybu mírně šustí
➖ nižší doporučená teplota praní
➖ nelze sušit v sušičce

Pristine – 100% polyester

Americký výrobce produkuje čtyři typy materiálu Pristine, které se liší zejména druhem používaných polyesterových vláken a způsobem tkaní. Všechny typy jsou kvalitativně srovnatelné. V Česku je nejrozšířenější materiál Pristine 66457, který je mezi svými „sourozenci“ druhý nejúčinnější v nepropustnosti alergenů a přitom si zachovává uspokojivé mechanické vlastnosti.

➕ vysoká účinnost filtrace
➕ lehký materiál
➕ poddajný na omak
➕ lze sušit v sušičce
➖ při pohybu mírně šustí
➖ mírně kluzký povrch (povlečení se může smekat)
➖ o něco hůře propouští vzduch (pocit pomalu se vyfukující peřiny)
➖ hůře odvádí teplo od těla (může urychlovat pocení)

Ostatní druhy protiroztočových povlaků

Narazit můžete ještě na povlaky z netkaných textilií na bázi umělých vláken. Účinnost proti roztočům mají také vysokou, ale uživatelský komfort je obvykle o něco nižší než u tkaných povlaků, například kvůli nižší propustnosti pro vodní páry nebo kratší životnosti.
2

Rozměry povlaků

  • Vybírejte vždy takový rozměr povlaku, který bude shodný s rozměrem matrace, přikrývky či polštáře. Pokud přesné rozměry v naší nabídce nenajdete, zvolte si nejbližší větší. To, že bude povlak na lůžku volnější, nemá na jeho účinnost vliv. Přebytečnou část látky jednoduše zahnete.
  • Když vhodné větší rozměry nenajdete, můžeme pro vás nechat ušít potřebnou velikost na zakázku, a to z bavlněného materiálu Protecsom. Stačí nám poslat poptávku na info@proalergiky.cz.
  • Povlaky nejsou elastické, tudíž nesmějí být menší. Přílišné napínání při navlékání a používání může způsobit snížení jejich účinnosti, a dokonce i uvolnění švů nebo natržení látky.
  • Povlaky na matrace mají tvar hranolu, aby co nejlépe kopírovaly její tvar. Je tedy potřeba znát nejen délku a šířku, ale i výšku matrace.
3

Vzhled povlaků

Co naopak u protiroztočových povlaků nehraje žádnou roli, je jejich vzhled (barva, potisk, mačkavost). Budou totiž po většinu svého života schovány pod běžným povlečením. Výjimkou jsou povlaky nanoSPACE Nanobavlna, které díky saténovému povrchu není potřeba povlékat další vrstvou.
4

Rozdíly v ceně

Přírodní, bavlněný materiál je dražší, ale ne podstatně. Rozdíly v ceně za sadu povlaků pro celé lůžko se pohybují v řádu několika stokorun. Povlaky ProtecSom a nanoSPACE vybírají lidé, kteří preferují vysokou kvalitu, dokladovanou mnoha atesty. Povlakům Pristine dávají přednost ti, kteří chtějí ušetřit a přitom získat kvalitní výrobek.
5

Nová matrace není potřeba

Nákup nové matrace a nových lůžkovin není dostatečným řešením proti roztočům. Těmto tvorům příliš nezáleží na tom, v jakém materiálu žijí. Pokud mají vhodné podmínky (teplo, vlhko, tmu, přísun potravy), velmi rychle se množí v dutém vlákně, peří, ovčí vlně i pěnových hmotách.

Nejvíce roztočů se vyskytuje v matracích, které se navíc nedají prát. Nemůžete-li si dovolit pořídit celou sadu povlaků, pořadí důležitosti je následující:
  • matrace
  • polštář
  • peřina

Často kladené otázky

Jak protiroztočové povlaky pomáhají alergikům na plísně?
Ve starých nebo nedostatečně vysoušených matracích a polštářích mohou růst plísně. Protiroztočové povlaky díky své nepropustnosti alergenů zachytí většinu plísňových spor, které by mohly obtěžovat alergika.
Jaké jsou výhody polyesterových povlaků oproti těm bavlněným?
Polyester je o něco levnější než přírodní bavlna. Účinnost povlaku proti roztočům je u obou materiálů stejná. Rozdíly jsou spíše v detailech: Polyester je velmi odolný, nemačkavý a nemusíte jej chránit před moli a plísněmi. Na druhou stranu se z něj hůře dostávají skvrny a může se nabíjet statickou elektřinou. A spoustě lidem vadí to, že trochu šustí.
Je nutné si zároveň s povlakama koupit i nové polštáře, peřiny a matrace?
Není to potřeba. Povlaky fungují stejně dobře i na starších lůžkovinách a matracích. Pouze je vhodné před prvním nasazením povlaků polštář a přikrývku vyprat nebo vyčistit (pokud to umožňují) a matraci dobře vysát. To proto, aby se při příštím snímání povlaků vířilo co nejméně alergenů.
Jsem sama s dětmi a nemám zrovna na rozhazování. Je nutné kupovat celou sadu?
Čím více součástí lůžka bude ošetřeno protiroztočovými povlaky, tím samozřejmě lépe. Lidem, kteří si nemohou celou sadu dovolit, doporučujeme, aby v první řadě povlékli matraci, která se nejhůř udržuje bez roztočů. Pak polštář, který je v přímém kontaktu s dýchacími cestami, a nakonec přikrývku.
Jsou povlaky proti roztočům něčím napuštěné?
Ty bavlněné nejsou určitě. Protiroztočové povlaky fungují bezchemickou, mechanickou cestou. Můžete si je představit jako jemný filtr, který k vám nepropustí mikroskopické alergeny vyskytující se uvnitř matrací a peřin.Některé polyesterové povlaky ale mohou být ošetřeny chemickou úpravou zamezující růstu bakterií a plísní.
Máme matrace z Polska, na které u vás nemůžeme najít správnou velikost potahu. Jak máme postupovat? Je možné si objednat ušití na zakázku? Manžel má děsnou alergii, jinak bychom to neřešili.
Pokud ve standardní nabídce najdete rozměr potahu o něco větší, než je vaše matrace, můžete si ho klidně koupit a neuděláte chybu. Přesahující tkanina nemá vliv na funkčnost povlaku a většinou se dá zamaskovat zahnutím. Povlak však nesmí být menší než matrace, aby nedocházelo k namáhání švů a zipu a nevznikal prostor pro průnik alergenů k pacientovi. Pokud nám pošlete konkrétní rozměry, nabídneme vám výrobu na míru nebo jiné řešení.
Máme nové antialergické polštáře z dutého vlákna. K čemu mi budou povlaky proti roztočům?
Asi vás nepotěšíme, ale roztoči jsou schopni se množit v jakémkoli materiálu – peří, ovčí vlně i syntetických materiálech. Stačí jim teplo, vlhko, tma a dostatek potravy odpadávající z lidí. Kvalitní polštáře plněné dutým vláknem by sice měly snášet praní při teplotě 60 °C, která roztoče hubí, ale jejich neustálé praní je časově náročné a ne vždy se podaří polštář dobře vysušit. To může vést k množení plísní, které jsou pro roztoče jedním ze zdrojů potravy. Protiroztočové povlaky jsou mnohem účinnější a praktičtější řešení proti roztočovým alergenům.
Musí se povlaky prát v nějakých speciálních prostředcích?
Povlaky se perou v běžných prostředcích (sypkých nebo tekutých). Pouze nedoporučujeme používat bělidla a aviváže. Pokud toužíte po vůni své oblíbené aviváže, můžete ji použít při praní běžného povlečení, které se přes protiroztočové povlaky obléká.
Na internetu jsem četla, že balvněné povlaky nejsou dobré, protože se z nich práší. Je to pravda?
Pouze částečně. Čím kvalitnější bavlněná textilie, tím méně smítek prachu se z ní při manipulaci uvolňuje. Povlaky z bavlněného mikrovlákna jsou zcela zanedbatelným zdrojem prachu – většinu oděvů a domácího textilu máme přece z bavlny! Textilní prach nepatří mezi alergeny. Bavlněné textilie jsou pro alergiky nejvhodnějším materiálem. Ještě bude pár let trvat, než se objeví materiál, který bude schopen díky svým vlastnostem bavlnu nahradit.
Na internetu jsem našla povlaky z nanovláken, které mají otvory mezi vlákny jenom 80 nanometrů (0,8 mikrometrů). Znamená to, že jsou výrazně účinnější proti roztočům než vámi nabízené tkané povlaky, které mají otvory 6 mikrometrů, tzn. 6000 nanometrů, což je o hodně více? 

Ačkoliv rozdíl ve velikosti těchto otvorů se zdá být obrovský, na filtrační účinnost povlaků má zanedbatelný vliv. Obvyklá velikost roztočových alergenů totiž začíná na 10 mikrometrech neboli 10 000 nanometrech. Menších částeček se v posteli vyskytuje velmi málo, tudíž „jemnější síto“ není potřeba a může vést k horší prodyšnosti látky. Tkané povlaky s otvory o velikosti kolem 6 mikrometrů tedy nabízejí naprosto dostatečnou účinnost.

Píšete, že potahy ProtecSom se mají prát dvakrát do roka. Dají se prát i častěji, např. když jsou propocené?
Samozřejmě, povlaky ProtecSom vydrží minimálně 100 vyprání, aniž by se jakkoli narušila jejich funkce. Občasné mimořádné vyprání tudíž nebude problém. Doporučení prát je dvakrát ročně uvádíme z toho důvodu, aby si zákazníci nemysleli, že se tyto povlaky perou stejně často jako běžné povlečení. Povlaky jsou schované pod povlečením, takže většina lidí se o ně nemusí několik měsíců vůbec starat.
Proč už neprodáváte povlaky značky Pulmanova?
Povlaky Pulmanova patří ke starší, tzv. laminátové generaci protiroztočových povlaků, u kterých je na textilii navařena plastová membrána. Tato technologie je již několik let překonána, vytlačily ji dnešní mikrovláknové povlaky (ProtecSom, Pristine), které mají lepší užitné vlastnosti a delší životnost.
Proč vaše potahy doporučujete dětem s atopickým ekzémem? Copak ekzém je z roztočů?
Malý atopik by se měl vyhýbat vysokým dávkám alergenů – jednak aby se jeho stav nezhoršoval, jednak jako prevence budoucích alergií (je náchylný ke vzniku přecitlivělosti na různé alergeny). A roztoči bohužel produkují velmi silné alergeny. Proto je vhodné tyto pacienty chránit používáním protiroztočových povlaků, zvlášť pokud v jejich lůžku mají roztoči ideální podmínky (stará matrace, vysoká vlhkost a teplota apod.).

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Vše ok.“
Ověřený zákazník před 15 hodinami
  • ochota, rychlost
Ověřený zákazník před 2 dny
  • Rychlé doručení, kvalitní zboží a
Ověřený zákazník před 9 dny