Kdy je nutné zvlhčovat dětem vzduch
Je pochopitelné, že vám jako rodičům záleží na tom, aby vaše dítě dýchalo kvalitní vzduch. V těchto případech je suchý vzduch opravdu nežádoucí:
- váš potomek má sklony k častým infekcím dýchacích cest
- trpí astmatem, alergií či atopickým ekzémem
Kdy se vzduch v místnosti považuje za příliš suchý? Za zdravotně nepříznivý se považuje takový vzduch, jehož relativní vlhkost se drží pod hranicí 40 procent. Při pobytu v takto suchém vzduchu totiž vysychají sliznice i pokožka, což snižuje jejich obranyschopnost.
Dětský vzhled zvlhčovače se hodí jen někdy
Dobrá zpráva je, že zvlhčovač pro miminko – kojence nebo batole – nevyžaduje žádné speciální „dětské“ vlastnosti, za které byste museli z peněženky vytáhnout více peněz. Velmi malému dítěti určitě můžete v pokojíčku zvlhčovat vzduch i běžným „dospěláckým“ přístrojem.
V batolecím a předškolním věku může dítě potěšit i dětský zvlhčovač, tedy přístroj v dětském designu. Natrefit můžete na zvlhčovače ve tvaru různých zvířat, dopravních prostředků nebo květin.
Modely určené k malým dětem vyrábí například firma Lanaform
Dětský design může vizuálně hezky zapadnout do dětského pokoje. Může být dobrou volbou pro děti, které se jinak elektroniky bojí. Jenže má i své minusy. Některým dětem budete obtížně vysvětlovat, proč něco, co vypadá jako hračka, není na hraní. Tyto modely ale naštěstí bývají docela levné.
Starší děti ve školním věku už zřejmě ocení spíše „normální“ vzhled přístroje. Brzy se samy naučí přístroj ovládat a udržovat.
Zajímejte se o výkon a bezpečnost
U zvlhčovače určeného do domácnosti s dětmi je určitě vhodné se zaměřit i na jiné parametry než vzhled. Důležitější je například zvlhčovací výkon. Ten určuje, jak účinně je přístroj schopen zvlhčovat a jak velkou místnost může obsloužit.
Co se týká principu zvlhčování, k dětem jsou vhodné zejména modely ultrazvukové a se studeným odparem. U zvlhčovačů na principu horké páry hrozí opaření dítěte, zejména pokud by přístroj převrhlo.
Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu – nabídka
Zvlhčovače vzduchu se studeným odparem – nabídka
Čistá voda a svěží vzduch
Dobrým nápadem výrobců je antibakteriální ochrana vody ve zvlhčovači. Většinou se využívá dezinfekčních vlastností stříbra, které se v nějaké podobě přidá do základny přístroje.
A pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, doporučujeme sáhnout po modelu vybaveném změkčovacím filtrem.
Oblíbené jsou přístroje umožňující aromaterapii. Éterické oleje s větrovou vůní mohou pomoci uvolnit ucpaný nos během nachlazení. Avšak u alergiků a hlavně astmatiků aromatizujte vzduch s opatrností, jelikož esence mohou i dráždit.
Další tipy najdete v našem nákupním rádci Jak vybrat zvlhčovač vzduchu.
Jak správně zvlhčovat v dětském pokoji
Vlhkost vzduchu v místnosti je potřeba udržovat na zdravé hodnotě mezi 40 a 60 procenty. Některé zvlhčovače jsou vybaveny hygrostatem (regulátorem vlhkosti), díky kterému umějí udržovat vámi nastavenou vlhkost. A pokud máte zvlhčovač bez hygrostatu, je na místě kontrolovat aktuální vlhkost pomocí nějakého vlhkoměru nebo meteostanice.
Okna a dveře by během zvlhčování měly zůstat zavřené, aby vlhkost z místnosti neunikala. Větrat se má jen krátkodobě otevřením okna dokořán.
Vyspělejší zvlhčovače bývají opatřeny LED displejem nebo kontrolkami. Pokud u vašeho modelu nelze osvětlení na noc vypnout, je vhodné přístroj natočit tak, aby displej dítěti nesvítil přímo do obličeje a nesnižovala se kvalita jeho spánku.
A nezapomínejte na údržbu přístroje. Čištění podle doporučení výrobce je nutné z důvodu prevence množení bakterií a usazování vodního kamene. Pokud v přístroji zůstala několik hodin nebo dní stará voda, před dalším zvlhčováním ji vyměňte za čerstvou.