Citlivá pleť může být pro jejího vlastníka občas skutečné peklo. Lidé, kteří maji citlivou a alergickou pokožku, by neměli riskovat své zdraví experimentováním s koupelovou a tělovou kosmetikou. Akutní nebo chronické onemocnění kůže může vést dokonce k vážným stresům a depresím.
Šetrná hypoalergenní kosmetika bez parfémů a jiných dráždivých přísad při každé sprše nebo koupání se rozhodně vyplatí. I když je dražší, může ušetřit výdaje za léky.
Lékaři i pacienti s kožními problémy se stoprocentně shodují, že hypoalergenní přípravky se vyplatí používat nejen při akutních projevech, ale zejména jako každodenní účinnou prevenci. Pravidelným používáním speciální kosmetiky předejdete podráždění, vysušení i extrémním alergickým reakcím.
Alergie, ekzémy nebo extrémně citlivá pokožka jsou neduhy, které trápí každého třetího Čecha. Je to daň, kterou platíme za současný styl života a zhoršené životní prostředí.
Podle britského průzkumu jsou ekzémy a citlivá pokožka třetím nejčastějším alergickým projevem. Nejrizikovější skupinou jsou samozřejmě děti, atopický ekzém v Česku postihuje dokonce 16 procent dětí v kojeneckém věku.
Jaké zásady dodržovat, pokud máte citlivou pleť:
- Je jisté, že kontakt s chlorovanou vodou kůži vysušuje, proto jsou vhodnější jen krátké sprchy.
- Sprchujte se maximálně 1× denně.
- Čím méně kosmetiky, tím lépe.
- Pokud trpíte kožními problémy jako je akné, suchá pleť, kožní vyrážky, alergie nebo ekzém, používejte výhradně neparfémované přípravky.
- Oblečení by mělo být zásadně volné, vzdušné a z čisté bavlny. Nevhodná jsou umělá vlákna, stejně jako vlna a kožešiny.
- Prádlo by mělo být dokonale vymáchané nebo vyprané v hypoalergenním pracím prášku.
- Pozor na aviváž, pokud neseženete speciální hypoalergenní pro citlivou pleť, nepoužívejte žádnou.
- Z bytu odstraňte nadbytečné textilie – závěsy, záclony, koberce a polštářky.
- Udržujte doma vlhkost pod padesát procent a nepřetápějte.
Zdroj: Novinky.cz, Právo