Neexistuje bohužel žádná léčba celiakie, říkají lékaři. Je potřeba dodržovat bezlepkovou dietu, která však značně zatíží váš rodinný rozpočet. Naštěstí můžete z různých zdrojů čerpat finanční příspěvky. Jaké máte možnosti?
První bezlepkový nákup – šok
„Jen co jsem zavřela dveře ordinace, přemýšlela jsem, kde co nejrychleji koupím synovi něco bezlepkového,“ svěřila se mi kamarádka s první reakcí po oficálním sdělení diagnózy. Jako první ji prý napadl obchůdek se zdravou výživou, kam občas zašla i dříve.
Nabídka bohužel byla dost tristní – jeden druh baleného chleba a dva druhy pečiva. Dodnes si prý pamatuje, že 400 g chleba stálo asi 65 Kč a jeden kus nějaké housky asi 15 Kč. V tu chvíli odešla samozřejmě s obojím. O večeři a snídani bylo postaráno.
Okamžitě ale začala přemýšlet, jak zvládne financovat synkovu bezlepkovou dietu z dlouhodobého hlediska. Byla sama se dvěma dětmi. Jediný její příjem byly dávky státní sociální podpory – rodičovský příspěvek, přídavky na děti a příspěvek na bydlení.
Pomoc v hmotné nouzi – nejen pro celiaky
Se svou nelehkou situací se kamarádka svěřila sociální pracovnici, za kterou pravidelně dochází každého čtvrt roku žádat o příspěvek na bydlení. Ta jí doporučila navštívit kolegyni, která se zabývá dávkami hmotné nouze. Z jejich setkání vzešly následující závěry:
„Pakliže máte nárok na dávky hmotné nouze, respektive na příspěvek na živobytí, což byste podle vašich uvedených příjmů mít měla, bude vám bezlepková dieta člena rodiny alespoň částečně kompenzována navýšením částky na živobytí o 2 800 Kč na měsíc.“
Jestli se tedy nacházíte v tíživé finanční situaci, navštivte příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, oddělení dávek hmotné nouze.
Příspěvek na péči i pro celiaky
Další z dávek, které se tentokráte nevztahují na výši příjmů, ale berou v úvahu pouze zdravotní stav pacienta, je příspěvek na péči. O ten může požádat každý z rodičů celiaka. Nutné je ovšem počítat s faktem, že tento příspěvek je poskytován pouze těm, kteří jsou závislí na pomoci jiné osoby v alespoň třech oblastech z tohoto výčtu:
- pohyblivost
- orientace
- komunikace
- stravování
- oblékání a obouvání
- tělesná hygiena
- výkon fyziologické potřeby
- péče o zdraví
- osobní aktivity
- péče o domácnost (nehodnotí se u dětí do 18 let)
Mnoho celiaků na tento příspěvek logicky nedosáhne, protože jsou „příliš“ zdraví. Institucí, která tuto problematiku řeší, je opět úřad práce, konkrétně odbor sociálních služeb.
Příspěvek zdravotních pojišťoven
Na základě svého přístupu k celiakům můžeme zdravotní pojišťovny rozdělit do tří kategorií:
1/ Nepřispívají vůbec:
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR
Oborová zdravotní pojišťovna
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
2/ Přispívají pouze dětem, respektive studentům do 26 let věku:
Všeobecná zdravotní pojišťovna – až 6 000 Kč/rok
3/ Přispívají všem, bez ohledu na věk:
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – až 1 500 Kč/rok
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda – až 1 500 Kč/rok
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna – až 1 500 Kč/rok
Náš tip: Podrobnosti o pomoci zdravotních pojišťoven najdete v článku Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu pokračují i v roce 2014.