Tentokrát se podíváme na další potravinové alergeny, které mohou potrápit při nákupech a vaření. Jaké „špeky“ číhají na lidí alergické na lepek, ořechy a sóju?
Dieta bez lepku neboli bezlepková
Alergie na mouku nebo speciálně na lepek se vyskytuje v několika různých „verzích“. Abyste se nemuseli vyhýbat všem obilovinám, zeptejte se svého alergologa, jestli nedokáže upřesnit, který konkrétní alergen vám vadí. Je to pšeničná bílkovina? Nebo žitná? Nebo opravdu lepek, který se vyskytuje ve více druzích obilí?
Obecně se dá říct, že bezlepková dieta pro alergika nebývá tak přísná jako bezlepková dieta pro celiaka. Stopové množství lepku řadě alergiků žádné problémy nezpůsobí. Je však třeba vynechat všechny výrobky z pšenice, žita a ječmene. To znamená nejen mouku a výrobky z ní, ale také různé snídaňové cereálie.
Ale pak je tady takzvaný skrytý lepek, který najdeme v různých uzeninách, ochucovadlech, instantních jídlech či cukrovinkách. Obsah lepku v potravině musí být vždy uveden na obalu. Na složení nebalené potraviny je potřeba se zeptat prodejce.
Dieta bez ořechů
Alergie na arašídy, lískové, vlašské a další ořechy není v našich končinách žádnou vzácností. Dieta bez ořechů je však naštěstí docela jednoduchá na realizaci. V obchodech platí standardní povinnost číst obaly.
Každý alergik má laťku přecitlivělosti nastavenou trochu jinak. Ti se silnou nesnášenlivostí ořechů by neměli přehánět konzumaci výrobků označených informací typu „Může obsahovat stopové množství ořechů“.
Jelikož doma používáte ořechy zejména do pečiva, není problém je vynechat nebo nahradit. Do těsta v podstatě stačí dát stejné množství jiné sypké nerozpustné suroviny – například pražené ovesné vločky nebo oříšky či semínka, která snášíme.
Dieta bez sóje
Alergie na sóju, která trápí zejména děti, je nepříjemná v tom, že sója je v potravinářském průmyslu velmi oblíbenou surovinou. Sójovou mouku nebo sójovou drť najdete v mnoha druzích pečiva a oplatek. Sójovou bílkovinu v různých uzeninách. Sójový lecitin pak v rostlinných tucích, čokoládě a dalších cukrovinkách.
Faktem je, že sójového alergenu bývá v lecitinu velmi málo. Užívání sójového lecitinu jako doplňku stravy však už pro osobu alergickou na sóju může být riskantní.
Pokud se u vás sešla alergie na mléko a na sóju, měli byste vědět, že téměř všechna sušená rostlinná mléka obsahují sóju – i ta, která slovo „sójové“ v názvu vůbec nemají. Vyrábějí se totiž ze sójového lecitinu. Kravské mléko tedy raději nahrazujte tekutým mlékem rýžovým.
A co ostatní potravinové alergie?
Nestojí za řeč. Ne že byste je neměli brát vážně, ale ruku na srdce: Vyloučit z jídelníčku alergizující druhy ovoce, zeleniny nebo ryb je ve srovnání s jinými alergeny hračka. Přísloví „Líná huba, holé neštěstí“ však platí zejména v restauracích.
Například sušený celer je používán jako koření. V čínských bistrech zase může potrápit rybí nebo ústřicová omáčka, které se používají na dochucení.
Trápí vás také alergie na mléko či vejce? Nepřehlédněte první díl našeho článku:
Diety pro atopiky a alergiky v kostce 1: Bez vajec a mléka
Trápí vás také alergie na více potravin současně? Co vám dělá největší starosti? Objevili jste nějaké „vychytávky“? Podělte se o ně v komentářích pod článkem.