Čekání na výsledky může trvat i řadu týdnů. Co dělat do té doby, aby se problémy nezhoršovaly? Záleží na vážnosti situace i naší trpělivosti.
Pokud konzumace nějakého jídla způsobila vážné zdravotní komplikace, snažíme se tomuto jídlu vyhýbat, byť nevíme, která jeho složka byla za reakci zodpovědná.
Pomoc z lékárny
Některé příznaky je možné dočasně potlačovat užíváním léků a potravinových doplňků:
Plynatost a křeče v břiše
- přípravky proti nadýmání (Espumisan, Simethicon, Degasin apod.)
- bylinky (fenykl, máta nebo heřmánek)
- probiotika
Průjmy
- protiprůjmové přípravky (Loperon, Imodium, Enterol, živočišné uhlí apod.)
Ekzémy a kopřivka
- léčebná kosmetika
- protisvědivé krémy
- případně lékařem doporučené přípravky
Nemusíme vše platit ze svého, některé z výše uvedených přípravků nám může předepsat lékař.
Žádné bezdůvodné diety
Dobu čekání se snažíme maximálně využít k pozorování toho, zda a jak se nás zdravotní stav mění po konzumaci určitých jídel nebo v určitých specifických situacích. Při troše štěstí můžeme „škodlivou“ potravinu identifikovat.
Pokud nemáme vůbec tušení, které potraviny nás zlobí, nemá smysl dodržovat žádnou dietu (s výjimkou zmíněné krátkodobé testovací diety). A to ani v případě, kdy se potíže objevují u plně kojeného dítěte. Neopodstatněné diety mohou spíše škodit.
Nebát se diagnózy
I když výsledná diagnóza může být vážná a v některých případech může znamenat i mnohaletou nebo celoživotní dietu, je to pořád lepší stav než nevědět, co zdravotní komplikace způsobuje. Většina lidí si na určité omezení jídelníčku brzy zvykne.