Po prodělané alergické reakci na bodnutí včelou, vosou nebo jiným hmyzem byste měli být vybaveni balíčkem, který poslouží jako první pomoc v případě, že byste opět dostali žihadlo se svým alergenem. Je určen lidem, kteří alergií prokazatelně trpí. Proto není k dostání ve volném prodeji, ale pouze na předpis. On se vlastně jako „balíček“ neprodává vůbec...
První pomoc na odvrácení alergické reakce
Typická situace: V minulosti jste po bodnutí hmyzem měli závažnější zdravotní problémy a byla vám diagnostikována alergie na jed včely, vosy nebo jiného blanokřídlého hmyzu. Jelikož vážnost reakce se s každým dalším bodnutím může zvyšovat, je dobré si s sebou od jara do podzimu nosit sadu základních léků.
Úkolem těchto léků je zabránit rozvoji anafylaktického šoku, tedy celotělové alergické reakci, která může i ohrozit životní funkce. Obvykle jde o tyto:
Hormon adrenalin (epinefrin)
- jako injekční pero
- zlepšuje srdeční a plicní činnost
Antihistaminikum
- v tabletové nebo tekuté podobě
- tlumí akutní fázi alergické reakce
Kortikoid
- v tabletách nebo čípcích
- tlumí pozdní fázi alergické reakce
Lék na uvolnění stažených průdušek (bronchodilatancium)
- v rozprašovacím dávkovači pro inhalační podání, existuje i v tabletách
- pomáhá při dušnosti
Škrtidlo
- zbrzdí postup alergenu ze zasažené končetiny dál do těla
Konkrétní druhy léčiv do balíčku lékař předepisuje individuálně podle věku a zdravotního stavu pacienta. Například antihistaminik existují desítky značek, některé jsou k dostání i bez receptu.
Stejný nebo podobný balíček mohou obdržet také lidé se silnou potravinovou alergií.
Po včele léčebná „včelička“
Jak správně léky z balíčku používat, by vám měl sdělit ošetřující alergolog. Ideální je mít písemný návod, který k lékům přibalíte.
Po útoku žihadla se jako první obvykle aplikuje adrenalin. Použití injekčního pera je snadné. Jelikož působí krátkodobě, může se injekce aplikovat i vícekrát po sobě v rozestupu 5 až 15 minut.
Dále už postup bývá individuální. Pokud jste protialergické léky dostali v podobě tablet, doporučuje se příslušnou dávku rozkousat pro rychlejší nástup účinku. Dojde-li k píchnutí do končetiny, je vhodné kousek nad místem vpichu končetinu stáhnout škrtidlem.
I když se vám po použití léků z balíčku uleví, měli byste se nechat ihned zkontrolovat v nejbližší nemocnici. Zdravotní potíže se totiž mohou vrátit i se zpožděním několika hodin. V neznámé oblasti neváhejte kontaktovat rychlou záchrannou službu (155).
Další možnosti léčby včetně vakcinace jsou popsány v článku Příznaky, diagnóza a léčba alergie na hmyzí bodnutí.
Balíček na cesty si vyrobte
Ačkoli se všude mluví o balíčku, neznamená to, že vám lékař předepíše jeden farmaceutický produkt obsahující vše potřebné. Dostanete recept na několik samostatných léků. Svůj balíček si z nich musíte ve skutečnosti sestavit sami.
Aby se vám balíček dobře nosil, musí být skladný, to je logické. Záleží ovšem na velikost konkrétních léků, které jste nafasovali. Například injekční pero a dvě tablety od každého léku se vám mohou vejít do pouzdra od brýlí nebo vysloužilého penálu ze školy. Fantazii se meze nekladou.
Ve světě se prodávají i speciální pouzdra a tašky pro tyto účely, v Česku jsme na ně však zatím nenarazili.
Aby hmyz nebodal
Bodnutí je možné v mnoha případech předejít, a to i při bezprostředním kontaktu s jedovatým hmyzem. Strach z alergické reakce je pochopitelný, přesto se snažte nepanikařit. Včela ani její příbuzní netouží po bezdůvodném použití svého žihadla. Prudké pohyby, ale i pouhou nervozitu si hmyz může vyložit jako ohrožení a začít se bránit.
Další užitečné tipy pro prevenci najdete v článku Jak se vyhnout bodavému hmyzu.
V jaké podobě máte svůj protišokový balíček připravený vy? Jaké máte zkušenosti s anafylaktickým šokem?