Rozhodnete-li se investovat do svého zdraví a upravit si vzduch v místnosti za pomoci čističky a zvlhčovače vzduchu, máte na výběr ze dvou možností. Můžete pořídit samostatně dva přístroje, nebo přístroj takzvaně 2 v 1 – čističku vzduchu s funkcí zvlhčování.
Připomeňme si krátce, kdy je vlastně za potřebí čistička a kdy zvlhčovač...
Čistička je vhodná pro odstraňování lehkých vzdušných alergenů, jako jsou pyly, plísně, zvířecí alergeny, a na likvidaci pachů, virů a bakterií. Přístroj by měl mít doma každý, koho trápí alergie, astma, dýchací potíže, častá nemocnost, případně bydlí v místě, kde je zvýšená prašnost nebo jinak znečištěný vzduch.
Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro všechny lidi, nejen pro ty s dýchacími potížemi. Je potřebný tam, kde se vnitřní vlhkost v místnosti pohybuje pod 40 % (ideální vlhkost je 50 %). Jaká je u vás vlhkost, zjistíte změřením vnitřní vlhkosti za pomocí vlhkoměru. Nízká vlhkost má negativní vliv na dýchací problémy, kašel, chrapot a vysušenou pokožku.
Princip a provoz zvlhčování u čističek se zvlhčovačem
Zvlhčovač u těchto modelů pracuje na principu přirozeného studeného odparu. Ve zvlhčovací části přístroje se nachází disk z nasákavého materiálu, který se otáčí, nabírá do sebe vodu a ta se následně odpařuje pomocí ventilátoru čističky. Vzduch se zvlhčuje, aniž by z přístroje vycházela viditelná mlžina.
Podívejte se na kombinované čističky vzduchu se zvlhčovačem.
Čističky se zvlhčovačem jsou zkonstruovány tak, že můžete nebo nemusíte zvlhčovat vzduch společně s jeho čištěním. Pokud je vlhkost optimální, zvolíte na čističce pouze režim čištění. Nevýhodou je, že nelze samostatně zvlhčovat – vždy musí být zapnutý i režim čištění. Může tak docházet k dřívějšímu zanesení filtrů, nicméně je pořád lepší, když se nečistoty zachytí ve filtrech než v dýchacích cestách.
Výhody čističek se zvlhčovačem
- manipulace a ovládání pouze jednoho přístroje
- údržba pouze jednoho přístroje
- úspora místa
Nevýhody čističek se zvlhčovačem
- obvykle vyšší cena
- často nemožnost nastavení požadované vlhkosti (bývá nastavena automaticky z výroby)
- nemožnost oddělení přístrojů do dvou místností
- nelze pouze zvlhčovat, je nutný vždy i režim čištění, čímž dochází k rychlejšímu opotřebení filtrů
Samostatná čistička vzduchu
Rozdíl v čištění a funkcích v tomto případě téměř nenajdeme. Jak samostatná čistička, tak čistička se zvlhčovačem umí vzduch vyčistit velmi dobře. Oba druhy můžete vybírat podle velikosti místnosti, kde je budete používat. K dispozici jsou i kvalitní přístroje s nižším vzduchovým výkonem, které nestojí tolik peněz.
Vyberte si čističku vzduchu v e-shopu ProAlergiky.cz
Samostatný zvlhčovač vzduchu
Pokud uvažujete o nákupu a zvlhčovač je pro vás důležitý, neberete jej pouze jako přídavnou funkci. Je lepší pořídit samostatný přístroj. Zvlhčovače vyšších tříd jsou vybaveny řadou užitečných funkcí, které u zvlhčovače integrovaného v čističce nenajdete. Můžete volit cílovou vlhkost a díky automatickému režimu zvlhčovač sám hlídá ideální klima, tj. zapíná a vypíná zvlhčování podle vlhkosti, kterou naměří.
Radíme vám: Jak vybrat zvlhčovač vzduchu
Samostatné zvlhčovače nabízí také výběr zvlhčovací technologie – za pomoci horké páry, ultrazvuku nebo studeného odparu, ať už díky diskům nebo speciálním filtrům.
Výhody čističky a zvlhčovače zvlášť
- možnost používat oba přístroje v různých místnostech a v různou dobu
- kvalitnější, plnohodnotný zvlhčovač
- šetrnější provoz (nečistíte vzduch tam, kde není potřeba)
- větší možnost výběru přístrojů ‒ podle vzduchového výkonu čističky a výkonu zvlhčovače
- výběr zvlhčovací technologie – ultrazvuk, studený odpar, horká pára
Nevýhody čističky a zvlhčovače zvlášť
- ovládání dvou přístrojů
- údržba dvou přístrojů
- větší nároky na prostor
Čističku a zvlhčovač zvlášť, nebo 2 v 1?
Záleží na tom, jaké jsou vaše priority. Jestliže jste ochotni akceptovat vyšší cenu a zvlhčování pro vás není hlavní potřebou, případně bojujete s nedostatkem prostoru, volte kombinovaný přístroj.
Pořízení čističky a zvlhčovače zvlášť nabízí větší variabilitu a větší kvalitu zejména u zvlhčovací funkce. Za dva samostatné přístroje přitom zaplatíte přibližně stejně jako za jeden kombinovaný, někdy i méně.