Čističky vzduchu se zvlhčovačem
Tyto přístroje skutečně kombinují výkonnou čističku vzduchu a zvlhčovač vzduchu. Dá se říci, že jde o čističku vzduchu s vestavěným zvlhčovačem v jednom. Tento kombinovaný přístroj vám tedy umí kvalitně vyčistit vzduch a zároveň jej v místnosti zvlhčovat při poklesu... více informací
Tyto přístroje skutečně kombinují výkonnou čističku vzduchu a zvlhčovač vzduchu. Dá se říci, že jde o čističku vzduchu s vestavěným zvlhčovačem v jednom. Tento kombinovaný přístroj vám tedy umí kvalitně vyčistit vzduch a zároveň jej v místnosti zvlhčovat při poklesu vlhkosti.
Pro koho a kam je čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná
Tento kombinovaný
přístroj je vhodný všude tam, kde klasická čistička vzduchu. Díky
vestavěnému zvlhčovači vzduchu navíc výborně poslouží
v bytech, kancelářích a dalších prostorách, ve kterých často
dochází k poklesu vlhkosti vzduchu pod 40 %, typicky v topné
sezoně. Tím pádem předchází vysoušení sliznic dýchacích cest
i pokožky, čímž posiluje preventivní účinek čističky vzduchu na
různá alergická i infekční onemocnění.
Čistička a zvlhčovač vzduchu není o moc větší než čistička vzduchu bez zvlhčovače. Hodí se tedy zejména do míst s omezeným prostorem, jako jsou garsonky a jiné malé byty nebo třeba kanceláře. Zkrátka tam, kde by vám dva samostatné přístroje mohly překážet.
Pokud však má váš prostor více místností, přičemž v některých potřebujete vzduch čistit a v jiných zvlhčovat, je praktičtější mít samostatně čističku a zvlhčovač vzduchu. Obě řešení jsou cenově srovnatelná.
Další výhody a nevýhody vestavěného zvlhčovače vzduchu
- Zvlhčovače, které jsou součástí čističek vzduchu, jsou velmi výkonné. Často zvlhčí prostor rychleji než samostatný zvlhčovač.
- Zvlhčování se zapíná jako přídavná funkce k čištění, nelze tedy pouze zvlhčovat, vždy se zároveň i čistí vzduch.
- Zvlhčovač vzduchu vestavěný do čističky má oproti samostatnému zvlhčovači omezené možnosti regulace. Například si nelze volit požadovanou vlhkost vzduchu. Ta je nastavená již z výroby.
Čistý vzduch je pro alergiky velmi důležitý. Většina alergenů, které nás obklopují a mnohdy i ohrožují, je schopna šířit se vzduchem spolu s prachem a průmyslovými zplodinami. Lze je doporučit nejen alergikům, ale také astmatikům, lidem se sníženou imunitou a do rodin, jejichž členové trpí opakujícími se infekcemi dýchacích cest. Většina domácích čističek vzduchu totiž dokáže z ovzduší odfiltrovat také bakterie a některé typy i řadu virů. Je nutné upozornit, že o tyto přístroje je nutné pravidelně pečovat, aby se zamezilo například pomnožení plísní v přístroji samotném. MUDr. Tomáš Rohovský
- Všechny produkty
- Čističky vzduchu se zvlhčovačem
- Čističky vzduchu s ionizátorem
- Smart čističky vzduchu
- Čističky vzduchu proti virům
- Příslušenství k čističkám vzduchu
Čistička vzduchu Sharp KC-D40EUB
Čistička vzduchu se zvlhčovačem pro střední místnosti. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační technologie Plasmacluster. Iontová sprcha. Moderní design. Kvalita značky Sharp.
- Max. vzduchový výkon: 216 m3/h
Čistička vzduchu Sharp KC-D40EUW
Čistička vzduchu se zvlhčovačem pro střední místnosti. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační technologie Plasmacluster. Iontová sprcha. Moderní design. Kvalita značky Sharp.
- Max. vzduchový výkon: 216 m3/h
Čistička vzduchu Sharp KC-D50EUW
Čistička vzduchu s integrovaným, vysoce výkonným zvlhčovačem. Senzor prachu, zápachu, teploty a vlhkosti. Automatický a pylový režim. Ionizační technologie Plasmacluster. Ionizační sprcha.
- Max. vzduchový výkon: 306 m3/h
Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW
Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, zápachu, teploty a vlhkosti. Ionizační technologie Plasmacluster. Ionizační sprcha.
- Max. vzduchový výkon: 396 m3/h
Čistička vzduchu Daikin MCK55W
Tichá a výkonná čistička vzduchu s funkcí zvlhčovače. Účinná dezinfekce vzduchu plazmovými ionty. Pylový režim. 3 senzory kvality vzduchu.
- Max. vzduchový výkon: 330 m3/h
Potřebujete poradit s výběrem čističky vzduchu? Rádi vám pomůžeme.
Čističky nakupujte u odborníků
Problematikou čištění vzduchu se v rámci projektu ProAlergiky.cz zabýváme již od roku 2005. Za tu dobu nám rukama prošly desítky různých typů a modelů čističek vzduchu. Díky tomu poznáme, se kterými budou zákazníci spokojení.
Aby se čistička dostala do nabídky našeho e-shopu, musí splňovat určitá kritéria. Jelikož se zaměřujeme na lidi s alergiemi a astmatem, naším hlavním kritériem je účinnost odstraňování alergenů a dalších škodlivin ze vzduchu.
Účinnost čištění nám výrobci dokládají především certifikáty, které vystavují nezávislé instituce na základě testování, měření nebo jiného posuzování přístrojů. Největší váhu mají v našem oboru tyto certifikáty:
Nadace Evropského centra pro výzkum alergií (ECARF)
Britská nadace pro alergii (BAF)
Americká asociace výrobců domácích spotřebičů (AHAM) a její testovací program CADR
Specialista jako my zná nabízené produkty detailněji, a tak vám dokáže dobře poradit s výběrem. Pokud si při výběru čističky něčím nebudete jistí, ozvěte se nám.
Jaký filtr na jaké druhy znečištění
Tady je přehled nejběžnějších nečistot přítomných ve vzduchu. Pro lepší představu zároveň přidáváme informace o tom, který druh filtru nebo jiné součásti čističky dokáže tu kterou nečistotu odstraňovat.
Pokud vás tedy trápí konkrétní druh znečištění, dozvíte se, co by měla čistička obsahovat, aby vám pomohla.
A. Pevné částice
- jemný prach (např. z dopravy a výstavby)
- alergeny (zejména zvířecí, pyly a spory plísní)
- kouř
→ je potřeba HEPA filtr nebo jiný typ mikrofiltru
B. Plynné částice a výpary
- zápach z lidí nebo zvířat
- zápach z potravin a vaření
- zápach cigaret
- těkavé a dráždivé výpary (čpavek, ocet, benzín, ředidla, alkohol, benzen, chloroform, polycyklické aromatické uhlovodíky apod.)
- ozon
→ je potřeba uhlíkový filtr
- metan
- formaldehyd
- smogové plyny (oxid siřičitý, oxid dusičitý, sulfan neboli sirovodík apod., částečně i oxid uhelnatý)
→ je potřeba plazmový ionizátor nebo fotokatalytický filtr
C. Mikroorganismy
- viry
- bakterie
- kvasinky
- spory plísní
→ je potřeba plazmový ionizátor, fotokatalytický filtr, případně UV lampa
Většina čističek vzduchu je vybavena kombinací filtrů, a tak je schopna odstraňovat drtivou většinu zdraví škodlivých nečistot.
S jakými nečistotami si naopak čističky neporadí vůbec nebo velmi málo:
- oxid uhličitý
- radiace, radon
- chlor
- škodliviny, které se nedrží ve vzduchu
Jaká čistička vzduchu bude ta nejlepší pro vás
Jaká čistička vzduchu pro vás bude ta pravá? Nejlepší čistička vzduchu bude pro každého trochu jiná. Měla by plnit individuální potřeby uživatele a vyhovovat jeho konkrétním podmínkám. Důležitá kritéria jsou obvykle tato:
- velikost místnosti
- druh nežádoucího znečištění
- finanční možnosti zákazníka
Vše podstatné najdete v nákupním rádci Jak vybrat čističku vzduchu.
Jak se používá čistička vzduchu
Čističku umístíte do vybrané místnosti, nejlépe někam poblíž zdi, aby vám nepřekážela v pohybu. Jelikož čistička pro „výkon svého povolání“ potřebuje dobré proudění vzduchu v místnosti, je potřeba si pohlídat, abyste jí v tomto proudění vzduchu nebránili žádnými překážkami. Zkrátka by kolem sebe měla mít dostatek prostoru.
Čističku vzduchu je možné snadno přenášet mezi místnostmi podle toho, kde se zrovna vyskytujete.
Další zajímavosti a rady k tomuto tématu najdete v článku Kam umístit a jak používat čističku vzduchu.
Čistič vzduchu je jen jiný název pro čističku
Pojem „čistič vzduchu“ je výrazně méně rozšířený a je považován za synonymum pro „čističku vzduchu“. Nemusíte se tedy bát, že byste se při nákupu přístroje na čištění vzduchu spletli.
Pravdou však je, že existují i jiné přístroje, které jsou schopné čistit vzduch, byť ne tak dokonale jako čistička. Jde zejména o pračky vzduchu. Více k tomuto tématu najdete nahoře na této stránce v odstavci Srovnání s ostatními produkty na čištění vzduchu.
Test čističek vzduchu jen naoko
Opravdu nezávislých testů a srovnání čističek vzduchu je v ČR k dispozici žalostně málo. Za většinou srovnání, i když se to na první pohled nezdá, stojí výrobci či dovozci čističek a světe, div se, zrovna jejich čističky vycházejí z porovnání nejlépe.
Na internetu také můžete narazit na falešné testy čističek a řady dalších produktů, které ve skutečnosti nevycházejí z žádného testování, ale pouhého povrchního (a často i automatizovaného) porovnávání technických údajů, případně i z hodnocení uživatelů. Vítězem takového „testu“ se tak může stát jakýkoli produkt bez ohledu na jeho skutečný přínos pro spotřebitele.
Další informace k tomuto tématu najdete v našem článku Recenze a testy čističek vzduchu.
Kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu
Kombinovaný přístroj, který obsahuje čističku i zvlhčovač, je běžně k dostání. Technicky jde o čističku vzduchu vybavenou zvlhčovačem. Hlavní funkcí přístroje je tedy čištění vzduchu a v případě poklesu vzdušné vlhkosti je navíc možné zapnout také zvlhčování. Před tím je samozřejmě potřeba do přístroje nalít vodu.
Kombinovanou čističku se zvlhčovací funkcí má smysl si pořídit zejména tehdy, pokud doma bojujete o každý centimetr volného místa. Zvlhčovač vestavěný v čističce ale většinou není možné příliš dobře regulovat. Pokud tedy chcete mít nad zvlhčováním větší kontrolu, nebo dokonce pokud chcete zvlhčovat v jiné místnosti, než ve které čistíte, bude pro vás výhodnější pořízení dvou samostatných přístrojů.
Kombinované přístroje najdete v podkategorii Čističky vzduchu se zvlhčovačem.